REL együttműködés

Befejeződött a Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egység által szervezett Fókuszban a vidék szakmai rendezvénysorozat, amely a vidéki térségek fejlődését és a helyi termelők támogatását szolgálta. A nagy érdeklődés mellett zajló eseményeken kiemelt figyelmet kaptak a pályázati lehetőségek, a jogi szabályozás és a közösségi együttműködések.

Sikeresen zárult a Fókuszban a vidék három állomásból álló szakmai rendezvénysorozata, amelynek központi célja a vidéki térségek gazdasági és társadalmi megerősítése, valamint a helyi termelők támogatása volt. A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egységének kezdeményezésére, a Kislépték Egyesület és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által közösen szervezett események Nagytarcsán, Kőröshegyen és Tényőn valósultak meg, és több száz résztvevőt vonzottak.

Nagytarcsa – A vidékfejlesztés új szemlélete

A nyitóállomás központi kérdése a vidékfejlesztés komplex megközelítése volt. Dr. Polyánszky Zoltán, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a vidék jövője nem csupán az agrárium és az élelmiszeripar fejlődésén múlik, hanem a társadalmi és gazdasági tényezők összhangján. Kiemelte, hogy a vidéki térségek megtartó ereje ma már az élhetőség és életminőség kérdéséhez kötődik, és a járásközpontok megerősítése kulcsfontosságú a szolgáltatások és munkahelyek biztosításában.

Fieszl Csaba, a Herman Ottó Intézet Vidék- és Térségfejlesztési Támogató Egységének vezetője szerint az idei évben számos pályázati lehetőség nyílik meg a termelők számára, és a rendezvénysorozat célja, hogy eligazítást nyújtson az útvesztőben, segítve a gazdasági fejlődés előmozdítását. Kiemelte, hogy a program nem csupán a pályázatok ismertetéséről szól, hanem arról is, hogy a termelők megfelelő ismeretekkel felvértezve jelenjenek meg a piacokon, és a jogszabályi környezetnek megfelelően értékesítsék minőségi termékeiket.

A nagytarcsai eseményen a helyi piac fenntartásának kihívásairól is szó esett, amely a termelők számának csökkenése miatt nehézségekkel küzd, ugyanakkor a városból kiköltözött családok körében nő az egészséges, helyben termelt élelmiszerek iránti kereslet.

Kőröshegy – A helyi összefogás és együttműködés ereje

A második állomás központi témája a helyi termelők közötti együttműködés és a szakmai tapasztalatcsere volt. Madarász Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Somogy vármegyei elnöke hangsúlyozta a helyi összefogás fontosságát, amely maradandó élményeket és értékeket adhat a térségbe látogatóknak.

A kerekasztal-beszélgetésen Ruprecht László, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnöke kiemelte, hogy a termelői munka nehézségei miatt elengedhetetlen a séfek és termelők szorosabb együttműködése, amely a helyi gasztronómia és termelés közös fejlődését szolgálja.

Az eseményen a kistermelői élelmiszer-előállítás jogi kereteit és az élelmiszerbiztonsági követelményeket is részletesen ismertették, kiemelve a regisztrációs kötelezettséget és a tevékenység engedélyköteles területeit. A rövid ellátási láncok (REL) alapelveit és pályázati lehetőségeit is bemutatták, hangsúlyozva a térségi együttműködések és a termelői piacok összehangolt működésének jelentőségét.

Tényő – A Magyar Falu Program és a közösségi fejlesztések

A záróállomás fókuszában a Magyar Falu Program (MFP) állt, amely kiegészíti az uniós forrásokat, és különösen a kis települések és vállalkozások fenntartható fejlődését támogatja. Páliné Keller Csilla, az Alpokalja-Fertő-táj Vidékfejlesztési Egyesület vezetője ismertette az MFP előnyeit, mint a 100 százalékos előfinanszírozás, az integrált területi szemlélet, valamint a civil szervezetek és önkormányzatok együttműködésének erősítése. Kiemelte, hogy a program nemcsak anyagi támogatást nyújt, hanem elismeri a falvak saját megoldási képességeit és igényeit is.

Fieszl Csaba felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon mintegy 21 ezer kistermelő tevékenykedik, számuk azonban csökkenő tendenciát mutat, ezért a tudatos helyi vásárlás elengedhetetlen a vidéki közösségek fennmaradásához. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara képviseletében Bódi Csaba hangsúlyozta a város és vidék közötti kapcsolat megerősítésének szükségességét, különösen a jó minőségű magyar élelmiszer iránti kereslet fenntartása érdekében.

Tényő polgármestere, Székely Rita a közösségi tervezés és együttműködés fontosságát emelte ki, amely a település élhetőségét és fenntarthatóságát javítja. A rendezvény zárásaként a helyi termelők kóstolóval egybekötött bemutatót tartottak, amelyen a résztvevők megismerhették a térség gasztronómiai értékeit.

A kistermelők támogatása a jogszabályoktól a piacig

A három állomáson ismétlődően hangsúlyt kaptak a kistermelői élelmiszer-előállítás jogi szabályozásának részletei, az élelmiszerbiztonsági követelmények, valamint a termékcímkézés és marketing kérdései. A Kislépték Egyesület szakértői kiemelték a helyi termékek beazonosíthatóságának és tudatos fogyasztásának jelentőségét, valamint a rövid ellátási láncok fejlesztésének fontosságát a helyi gazdaság élénkítésében.

Az Agrárminisztérium képviselői részletes tájékoztatást adtak a REL-pályázatok feltételeiről és támogatási lehetőségeiről, amelyek a kis léptékű termelői közösségek együttműködését ösztönzik. A szakmai fórumok célja az volt, hogy a termelők gyakorlati ismereteket szerezzenek, és megerősödve jelenjenek meg a piacon, hozzájárulva ezzel a fenntartható vidékfejlődéshez.

A Fókuszban a vidék rendezvénysorozat hiánypótló eseményként átfogó képet adott a vidéki térségek előtt álló kihívásokról és lehetőségekről. A szervezők a jövőben is folytatják a szakmai párbeszédet, támogatva a vidéki gazdaságok fejlődését és gasztronómiai értékeit.

A rendezvénysorozat előadásainak anyagai:

Deák Ferenc előadása
Dóczy Katalin előadása
Kujáni Katalin előadása
Páliné Keller Csilla előadása
Polyánszky Zoltán előadása
Szegedyné Fricz Ágnes előadása
Tószegi Orsolya előadása

Forrás: HOI VTE - Kislépték Egyesület - NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám