A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara feladata a hazai agrár- és élelmiszerszektor erősítése, érdekeinek érvényesítése, a magyar élelmiszerek versenyképességének támogatása, továbbá a szaktanácsadás, ezen kívül gyors, pontos és megbízható információk eljuttatása a gazdálkodókhoz.
Az elmúlt években számos olyan fejlesztés valósult meg a NAK kezdeményezésére, amelyek ezen célokat szolgálják.
Az eddigi legnagyobb mértékű, 7600 milliárd forintnyi forrás jut a mezőgazdaságnak és az élelmiszeriparnak 2027-ig.
A Kamara javaslatát figyelembe véve a kormány soha nem látott mennyiségű forrást biztosít az agráriumnak a vidékfejlesztési források nemzeti társfinanszírozásának megemelésével. Ennek eredményeképpen összesen több, mint 7 600 milliárd forint fordítható a hazai agrárium megerősítésére és a vidéki területek versenyképességének javítására a következő programozási időszakban.
További információk: www.nak.hu/tamogatasok
Kedvezőbb adózás, kevesebb adminisztráció a családi gazdaságok reformjának köszönhetően.
A NAK által kezdeményezett családi gazdaságokról szóló törvény új, a 21. századi elvárásoknak megfelelő alapokra helyezte a mezőgazdasági működési formákat. A szabályozás eredményeképpen egyszerűbb és minden eddiginél kedvezőbb adózási keretek között folytathatják a családi gazdaságok (őstermelők, őstermelők családi gazdasága, családi mezőgazdasági társaságok) tevékenységüket.
További információk: www.nak.hu/csg
Hatékonyan működik a falugazdász hálózat, ami a gazdák megbízható szakmai háttere lett.
A kamara a tagsága magas színvonalú kiszolgálása és naprakész ismeretekkel történő ellátása érdekében mintegy 600 fős országos falugazdász-hálózatot üzemeltet.
Tagságunk magas színvonalú kiszolgálása érdekében végzi munkáját mintegy 600 fős falugazdász-hálózatunk, országszerte 1700 irodában. A falugazdászok közvetlen jelenlétükkel és naprakész információkkal segítik tagjaink tájékozódását, ügyintézését és a rendelkezésre álló támogatások hatékony lehívását is.
Ügyfélszolgálati irodák: https://www.nak.hu/kamara/ugyfelszolgalat-es-falugazdaszok
Létrejött a jégkár-mérséklő rendszer, aminek köszönhetően 43%-kal csökkent a jégkár.
A NAK által működtetett országos jégkármérséklő rendszer alkalmazásával 2021-ben is több tízmilliárd forintnyi értéket sikerült megvédenünk.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által üzemeltetett, négy éve működő országos jégkármérséklő rendszer a mezőgazdaság mellett a lakossági, ipari, állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat is óvja. A jégesőkárok elleni védekezés Európában egyedüliként Magyarországon zajlik országos szinten, amelynek finanszírozása az Agrárminisztérium segítségével a kárenyhítési alapból történik. Az Országos Jégkármérséklő Rendszer által a jégeső szemcséknek mértékét jelentősen csökkenteni lehet.
További információk: https://www.nak.hu/szolgaltatasok/jeger
A gazdák érdekeit képviseljük a földbizottságban. Kiállunk azért, hogy a magyar föld a magyar gazdáké maradjon!
A kamara 2022-ben nyolcadik éve látja már el a földbizottsági feladatokat. A feladatok ellátása során minden esetben a magyar gazdák érdekeit képviseljük, azon dolgozunk, hogy a magyar földet magyar termelők művelhessék!
Erősödő élelmiszeripar. Egyre több magyar termék a boltok polcain!
A NAK felhívását követően több országos hálózattal rendelkező élelmiszer-kiskereskedelmi lánc is bejelentést tett az állandó kínálatukban lévő friss sertés-, baromfi- és marhahúsok kizárólagos hazai forrásból származó forgalmazására. A termékek köre folyamatosan bővül, így a friss húsok mellett a tejre és az alapvető tejtermékekre, valamint a tojásra is érkezett vállalás, a hazai termelők és feldolgozók piaci pozíciójának erősítése érdekében.
Képviseljük a magyar gazdák érdekeit a teljesíthetetlen Uniós előírásokkal szemben!
A Közös Agrárpolitika reformjáról szóló tárgyalások során az Európai Parlament baloldali liberális és zöld képviselői a gazdák számára teljesíthetetlen követelményeket akartak meghatározni. Az új javaslatok jelentős versenyhátrányt okoztak volna az európai, így a magyar gazdáknak; előnyt biztosítottak volna az unión kívülről származó, ellenőrizetlen élelmiszereknek; veszélyeztették volna a polgárok egészségét; és jelentős élelmiszerár-emelkedést vontak volna maguk után. A NAK és a MAGOSZ felszólította az Európai Parlamentet, hogy ne okozzanak versenyhátrányt az európai gazdáknak, ezzel biztosítsák a magyar gazdák számára is, hogy továbbra is kiváló minőségű élelmiszerek előállításával hozzájáruljanak az európai és a magyar emberek egészséges életéhez.
Szerepet vállalunk az öntözésfejlesztésben a vízbiztonság megteremtése érdekében
Az éghajlati szélsőségek súlyosan érintik a hazai élelmiszer-előállítás helyzetét, ahogyan a stratégiai fontosságú ivóvízbázisainkat is. Az agrárágazat vízhiányból származó kára évente átlagosan 30 – 300 milliárd forint, pozitív változás viszont műszaki beavatkozás nélkül nem várható. A vízi infrastruktúrák rendbetételén keresztül elérhető a vízbiztonság, mely közel 1,2 millió hektáron tudja javítani az éghajlati szélsőségekkel szembeni ellenálló képességet, valamint legalább 300 ezer hektáron tudja biztosítani a termelők öntözési vízszükségleti igényeit. A termőterületi öntözésfejlesztést termőhelyspecifikus öntözésfejlesztési projekttervvel lehet a leghatékonyabban ösztönözni, amelyben a NAK a következő években komolyabb szerepet kíván vállalni, annak érdekében, hogy tovább növeljük az öntözött területek nagyságát. Az agrárgazdasági ágazat a kritikus infrastruktúra része, Magyarország létfontosságú rendszereleme, ezért az ágazat rendszereinek biztonságos működése elengedhetetlen, amelynek alapja a vízbiztonság megteremtése.
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)
Adószám: 18399257-2-43
E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu
Zöld szám: +36 80 900 365
Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.