Mezőgazdasági termelés

A kukorica a búza mellett a legfontosabb szántóföldi kultúrák közzé sorolható hazánkban. Szinte minden gazdaság vetésforgójának szerves részét képezi. Növényvédelmi szempontból nem tartozik a problémás kultúrák közzé.

A kártevők jelentős kártételt okozhatnak, sőt az átaluk okozott sérülések fertőzési pontot jelenthetnek a kórokozóknak is. A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis), az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) és a gyapottok bagolylepke (Helicoverpa armigera) a három legmeghatározóbb kukorica kártevő. Az utóbbi kettő kártevő imágói már megjelentek országszerte. Többnyire egy vagy néhány inszekticides állománykezelés jellemző ellenük, de a védekezésben az ellenálló hibridek és az agrotechnikai elemek (pl.: vetésforgó, megfelelő tápanyagutánpótlás) szerepe is jelentős. Az aszályban legyengült növények kitettebbek a károsítóknak, ezért fokozottan ügyelni kell a megfelelő növényvédelemre!

Az amerikai kukoricabogár imágók a legnagyobb kárt a bibék megrágásával okozzák, ami hiányos csövet és akár jelentős termésveszteséget is jelenthet. A csuhélevelek alatt a szemekbe is belerághatnak. Emellett a levélerek között hámozgathatnak, de a fiatalabb leveleket át is rághatják. Azonban a fő kártételt a lárvák okozzák a hajszál- és a támasztó gyökerek rágásával. Ez a tápanyag- és a vízfelvétel korlátozása mellett a növény eldőlését is eredményezheti, amit lúdnyak tünetnek nevezünk. A bogár fő tápnövénye a kukorica, de napraforgón, tökön, dinnyén, babon, lucernán is megfigyelték már a kártételét. A védekezés leghatékonyabb módja a vetésváltás. Emellett a nagyobb gyökértömegű hibrid termesztése, a csávázott vetőmag használata és az imágók ellen - előrejelzésre alapozott (feromon csapda, illatanyag) - inszekticides kezelés is szerepet játszik a védekezésben.

 

1. kép: Amerikai kukoricabogár kárképe (Forrás)

A kukoricamoly főleg csemegekukorica- és a vetőmagkukorica termesztésben okoz kárt, de a köles, a cirok, a kender és a komló kultúrákban is megjelenhet. A lárva a szárban károsít a bélszövet elfogyasztásával, amivel a növény kidőlését is okozhatja. Emellett a csöveket is károsíthatja (2. kép). A megrágott magok csírázóképessége romlik, a sebzés helyén különböző kórokozók (pl.: Fusarium, Aspergillus fajok) telepedhetnek meg, melyek mikotoxin szennyezést is okozhatnak. A kártétel környékén többnyire rágcsálék és ürülék figyelhető meg, ami segíti a károsítás korai felismerését. A védekezésben a tarlóápolás kiemelten fontos, amit a jogszabály kötelezővé tesz. Emellett a címerhányás kezdetén előrejelzésre alapozva a kelő lárvák ellen inszekticides kezelés is indokolt lehet.

 

2. kép: Kukoricamoly kártétele kukoricacsövön

A gyapottok bagolylepke szélsőségesen polifág, több mint 120 tápnövénye ismert. A szántóföldi kultúrák közül a kukoricában okozza a legnagyobb kárt. A lárvák a kukoricacsövet károsítva mennyiségi kárt okoznak (3. kép), de sokkal jelentősebb a másodlagos kártétel, vagyis a mikotoxin szennyezés. Előrejelzésre alapozva, a lárvák kelésekor érdemes inszekticides kezelést alkalmazni. A védekezéshez néhány hatóanyag áll rendelkezésre (pl.: acetamiprid, klórantraniliprol, lambda-cihalotrin). Emellett a kukoricabogár ellen a Heterorhabditis bacteriophora fonálféreg, míg a gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly ellen Bacillus thuringiensis és Trichogamma fajok is felhasználhatók. A kijuttatás előtt érdemes ellenőrizni a hatóság honlapján, hogy az adott készítmény rendelkezik-e érvényes engedélyokirattal. A munkafolyamatokba célszerű a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakembereinek bevonása is. A mikotoxin szennyezést önmagában egy növényvédelmi kezelés vagy egy termesztéstechnológiai elem helyes alkalmazása nem akadályozza meg. Számos termesztési- és tárolási technológia együttes alkalmazása jászhat csak szerepet a szennyeződés mérséklésében, melyekről részletesebben a NAK kiadványából tájékozódhat.

 

3. kép: Gyapottok bagolylepke kártétele kukoricacsövön

 

NAK / Fodor Attila

 

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám