Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában az állattenyésztésnek az ökoszisztémánkban betöltött kiemelt szerepére és jelentőségére hívja fel a figyelmet.
Ökoszisztéma-gazdálkodás állatállományokkal: a sokféleség elfogadása és az ökológiai elvek tiszteletben tartása
Az állattenyésztési ágazat jelentős kihívásokkal néz szembe az állati eredetű élelmiszerek előállításának növelése terén, tekintettel ugyanis arra, hogy a növekvő népesség táplálkozási szükségleteinek kielégítése mellett az ágazatnak az éghajlatváltozással és a biológiai sokféleség védelmével összefüggő kérdésekkel is foglalkoznia kell, különösen az agroökológiai termelési rendszerekben történő működése során. Az állattenyésztési ágazat a globális fehérjeszükséglet közel felét biztosítja és az előállított állati eredetű termékek gazdag és értékes forrásai a különböző biológiailag jól hasznosuló mikrotápanyagoknak, olyanoknak, amelyekhez nehéz növényekből hozzájutni. Ezen túlmenően a növényevő állatok nélkülözhetetlenek a gyepes területek ökoszisztémái számára, ezen ökoszisztémák természetes szerepe, funkciói a megfelelő állattartási gyakorlatok alkalmazása révén fenntarthatóak, ezáltal is hozzájárulva ezen gyakorlatok minél szélesebb körű elterjedéséhez.
Fotó: ELV - The role of livestock in our ecosystem
Történelmi múltra visszatekintőleg a haszonállatokat mindig is sikeresen alkalmazták arra, hogy a humán fogyasztásra nem alkalmas takarmány-alapanyagokat alacsony költséggel tápanyagokban gazdag élelemiszerekké alakítsák át az emberek számára, miközben a növényi részekben lévő tápanyagokat újrahasznosítják, a szerves trágya révén pedig javítják a talaj egészségét és termékenységét, továbbá elősegítik a szén megkötését. A növényi biomasszának csak egy része alkalmas emberi fogyasztásra, így az állatok létfontosságú szerepet töltenek be a nem ehető biomassza − különösen a mezőgazdasági területek kétharmadát borító gyepterületek − és az agrár-élelmiszeripari szektorban keletkező melléktermékek fogyasztható fehérjévé alakításában. Globális szinten az állati takarmányok 86%-a olyan elemekből tevődik össze, amelyek nem versenyeznek az emberi táplálékokkal.
Megfelelően végrehajtva, az állatállományok mezőgazdasági rendszerekbe történő bevonása döntő fontosságú a talajban, a vízben és a légkörben lévő anyagok körforgásának fenntartásához, ugyanakkor megakadályozza a nem ehető biomasszából származó potenciális emberi táplálék elvesztését. Fenntartható állattenyésztési módszerek alkalmazása mellett, a talajok fokozott szénmegkötése révén csökkenthető a szarvasmarha ágazat kibocsátása és helyreállíthatóak a leromlott területek. Az állattenyésztés és a környezetvédelem tehát kölcsönösen függenek egymástól és ennek így is kell lennie, mivel az állattenyésztés hozzájárul az ökológiai erőforrások fenntartásához, mindeközben azok fenntartható rendelkezésre állásából hasznot is húz.
Javasoljuk, hogy olvassák el a témában az Animal Frontiers lapban megjelent, Logan Thompson, Jason Rowntree, Wilhelm Windisch, Sinéad M Waters, Laurence Shalloo, Pablo Manzano szerzőktől származó, angol nyelvű, „Ecosystem management using livestock: embracing diversity and respecting ecological principles” című dokumentációt.
Javasoljuk továbbá, hogy nézzék meg a témában a társszerzők között szereplő nemzetközi szakértőkkel készített, magyar nyelvű felirattal ellátott, korábban a Tények/Tévhitek - Állattenyésztés videó aloldalunkon közzétett alábbi videókat is:
Az állattenyésztés segít megőrizni a biológiai sokféleséget
Néhány nem ismert tény az állattenyésztés általi kibocsátásról
A leegyszerűsítő megoldások elkerülésének fontossága bolygónk védelmében
Komplexitások a döntéshozók számára, amikor az állattenyésztési intézkedésekről van szó
A biomassza értéke: Az állattenyésztés által minden fél számára előnyös helyzet teremthető
Az EU Termelőtől a fogyasztóig stratégiájának megfelelő végrehajtásához szükségünk van a gazdákra
Forrás: ELV - The role of livestock in our ecosystem
NAK/Borovka Zsuzsa