A regeneratív legeltetés alapjairól készítettünk kiadványt a GRASSLAND LIFE projekt keretében
Miként lehet úgy legeltetni, hogy közben talajaink javuljanak, élőhelyeink gazdagodjanak és az állatállomány is jobban érezze magát? Többek között ezekre a kérdésekre adunk választ az új szakmai kiadványunkban, amelyet a GRASSLAND LIFE projekt keretében készítettünk el. A kiadvány a regeneratív legeltetés alapelveit és gyakorlati alkalmazhatóságát mutatja be – egyebek mellett a hazai Natura 2000 gyepterületek vonatkozásában is.
A kiadvány közérthetően mutat be egy olyan módszert, amit egyre elterjedtebben alkalmaznak a nemzetközi gyakorlatban, az alapját évtizedes megfigyelések és legelőkutatások adják. A módszer egyik alaptézise, hogy a túllegeltetés nem az állatlétszám, hanem az időzítés kérdése – ennek megfelelően az állatok tudatos, irányított mozgatása, valamint a legelő regenerációs idejének biztosítása a kulcsa a hosszú távon, jól működő rendszereknek.
Hazánk gyepterületeinek nagyjából 60%-a tartozik a Natura 2000 hálózatba, azonban ezeknek a gyepeknek jelentős része nem megfelelő állapotú. Célunk a kiadvánnyal, hogy egy olyan, itthon is jól alkalmazható módszert mutassunk be a gazdálkodóknak, amely egyszerre támogatja az élőhelymegőrzést és a versenyképes, önfenntartó állattartást.
A kiadvány ingyenesen elérhető a NAK kapcsolódó projekt aloldalán.
NAK KAP-hálózat ZTE /Gyenes Adrienn