Fiatal gazdálkodó

Az EU agrártudás- és -innovációs rendszer (AKIS) stratégiai munkacsoportja (EU SCAR SWG AKIS) 2020. szeptember 24-25-én tartotta 5. mandátumának harmadik ülését az Agrárminisztérium szervezésében.


A SCAR (Standing Commitee on Agricultural Research - Agrárkutatás Állandó Bizottságát 1974-ben hozták létre, jelenleg 37 ország a tagja) egyik célja, hogy segítse a tagállamokat az AKIS-hoz kapcsolódó Közös Agrárpolitika tervezési és végrehajtási folyamataiban, az AKIS-é pedig, hogy ösztönözze a kreativitást és innovációt a tudásáramlás és együttműködés szervezésével. A munkacsoport tagjai az állami szféra szereplői, kutatók, egyetemi tanárok, digitalizációs- és tudásátadási szakértők, szaktanácsadók. A budapesti ülésen közel 60 delegált vett részt, köztük a NAK szakértője is.  

A konferencia aktuális témája az AKIS részeként értelmezett szaktanácsadás, az innovációs tapasztalatok megosztása és társadalmi befogadása, továbbá a jövőbeni tervek tagállami szintű bemutatása volt, figyelembe véve a vidék társadalmi-kulturális összefüggéseit. Az online előadások közül Inge Von Oost (Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság, politikai tisztviselő) előadása emelhető ki, aki a téma egyik tapasztalt szakértője. Prezentációja az eddigi EIP-AGRI (Európai Innovációs Partnerség a „mezőgazdasági termelékenységért és fenntarthatóságért) eredményeire, továbbá a legújabb uniós szintű felmérés eredményeire épült, amely a tagállamok által adott válaszok értékelésén alapul.

Az eredmények alapján a szakértő olyan alapelveket, irányokat mutatott be, amelyeket a felmérés alapján a tagállamok szintjén javasolnak figyelembe venni a tudásátadás rendszerének kialakítása és működtetése során.

I.    A szaktanácsadást illetően kiemelhető irányok:
-    pártatlan szaktanácsadás (a független szaktanácsadó fogalma, a szaktanácsadást minősítő (on-line) értékelési rendszer);
-    a szaktanácsadók integrálása az AKIS-be (jó munkakörnyezet, világos célok, karrier/életpálya, javadalmazás, a szaktanácsadás elismerése, a folyamatos képzés, találkozók-, megbeszélések szervezése és támogatása;
-    a gazdálkodók segítése, hogy megtalálják a számukra legjobb tanácsadót, azaz semleges platform kialakítása, a tanácsadónak „láthatónak” kell lenni;
-    a tanácsadók AKIS-be integrálásának segítése olyan képzési támogatással, ami segíti a „naprakész” tudást, az érintettek bevonása a konzultációba (pl.: NAK társadalmasítás), a gazdálkodói szükségleteknek megfelelően tanácsadási-szolgáltatás iránti igényfelmérés készítése, a releváns képzések meghatározása (szaktanácsadási kompetencia javítására), konkrét terv készítése annak érdekében, hogy hogyan lehet áttérni a FAS-ról (Mezőgazdasági Tanácsadói Rendszer) az AKIS-re.

II.    A kutatásban a gazdák igényeihez igazodó kutatás ösztönzését, illetve az ismertek cseréjét hangsúlyozta az alábbiak szerint:
-    a gyakorlati igények feltérképezése, a jó gyakorlatok összegyűjtése, megosztása, ismertek cseréje;
-    a gazdák igényeinek felmérésére új megközelítések-, módszerek kidolgozása (a projektötletek közös kidolgozására és megvalósítása);
-   a kutatási eredmények mellett fontos, azoknak mérhető hatása legyen;
-    a KAP AKIS tervbe javasolt beépíteni a gazdálkodók és a tanácsadók együttműködési modelljeit, ill. a kutatással kapcsolatos információkat;
-    a támogatási kérelmek elbírálása során plusz pont(ok) legyenek adhatók a gazdálkodó- és a tudásátadást segítő közreműködéséért;
-    rendszeresen ülésező hálózati csoportok (network), ahol az AKIS szereplői találkozhatnak, megvitathatják az aktualitásokat, továbbá bemutató üzemek bevonása a kutatók és tanácsadók összekapcsolására, rendszeres találkozók szervezése nemzeti és nemzetközi szinten.

A két részből álló cikksorozatunk második részében Inge Von Oost előadásában elhangzott, az AKIS-re vonatkozó további érdekességek, javaslatok kerülnek bemutatásra, úgymint az AKIS szereplők együttműködése az innovációt segítő környezet megteremtésében, a 2020 utáni KAP tervezés AKIS beavatkozásai.


(NAK/Jakab Ágnes)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám