Cikkek
Tart a 2025. évi egységes kérelem (EK) benyújtási időszaka, melyben már igényelni kell az ST AKG első évi kifizetési kérelmeket is függetlenül attól, hogy kézben van-e a Támogatói okirat. A kifizetési kérelem benyújtásának elmaradása esetén az adott évre jutó támogatás elvész!
Mint ahogy több hírportálon is olvasható, példaértékű gazdálkodói és szakmai összefogás eredményeként valósult meg vízvisszatartási projekt Kiskunmajsa környékén, amely új irányt mutathat az Alföld aszály sújtotta területein gazdálkodók számára is.
A regeneratív legeltetés alapjairól készítettünk kiadványt a GRASSLAND LIFE projekt keretében Miként lehet úgy legeltetni, hogy közben talajaink javuljanak, élőhelyeink gazdagodjanak és az állatállomány is jobban érezze magát? Többek között ezekre a kérdésekre adunk választ az új szakmai kiadványunkban, amelyet a GRASSLAND LIFE projekt keretében készítettünk el. A kiadvány a…
Az Európai Bizottság (DG AGRI) megbízásából az ICF brüsszeli tanácsadó cég átfogó tanulmányt készít az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról az EU mezőgazdasági ágazatában, különös tekintettel a vízgazdálkodási kérdésekre.
A mezőgazdasági termelés fenntarthatósága elválaszthatatlan a természetes élőhelyek jó állapotának, biodiverzitásának fennmaradásától. A Madarak és Fák Napja kiváló alkalom arra, hogy ráirányítsuk a figyelmet: a jó gazdálkodás nemcsak a termelést, hanem a természeti értékeinkkel való helyes gazdálkodást is jelenti. A NAK ezen a napon is fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a…
- Erdőgazdálkodás Immár a lét a tét! – Kérdőív az erdők és erdőgazdálkodás helyzetéről, jövőjéről a klímaváltozás tükrében
Az elmúlt évek szélsőséges időjárási eseményei – a klímaváltozás közvetlen következményeként – komoly károkat okoznak Magyarország erdeiben. Mindez rontja az erdők egészségi állapotát és fejlődését, veszélyezteti az erdőgazdálkodás fenntarthatóságát mind ökológiai, mind gazdasági szempontból.
A Grassland-HU LIFE integrált projekttel kapcsolatban a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és projektpartnerei ötödik alkalommal hirdetik meg a gyepes élőhelyek értékeinek bemutatását, népszerűsítését célzó fotópályázatukat.
- Erdőgazdálkodás Módosították az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” című pályázati felhívást
Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 41/2025. számú közleménye az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” című (KAP-RD21-RD22-1-25 kódszámú) pályázati felhívás módosításáról
Az AM Erdőrendezési Főosztály arról tájékoztatta az ágazat szereplőit, hogy az egységes kérelem benyújtásának időszakában (2025. június 10-ig) a nyilvános online erdőtérképen tájékoztató jellegű adatként elérhető a MePAR blokkazonosító.
- Környezetgazdálkodás Módosult az Ökológiai gazdálkodás támogatása (KAP-RD20a-1-24 kódszámú) felhívás
2025. április 28-án a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 39/2025. számú közleményével módosította az új Ökológiai gazdálkodás (KAP-RD20a-1-24 kódszámú) pályázati felhívás szövegét. A módosításokra a pontosítás és kiegészítés céljából volt szükség.
A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 38/2025. számú közleményében ismerteti, hogy mely pontokat érintően módosult a 2024. október 24. napján megjelent „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) pályázati felhívás.
- Környezetgazdálkodás Generációváltás és innováció kéz a kézben: jó gyakorlat bemutatása a ceglédi Anna-major gazdaságból
A Cegléden működő Anna-majorban található a családi gazdaság, amely több mint három évtizede fejlődik a Szarka család keze alatt. Az alapító, id. Szarka Ferenc 1993-ban, 15 hektáron kezdte újra a gazdálkodást a rendszerváltás utáni földvisszaigénylés (kárpótlás) révén, édesapja egykori földjén. A 2000-es évekre már jelentős területre nőtt a gazdaság, amely…
- Erdőgazdálkodás Módosították „Az erdőpotenciál abiotikus vagy biotikus károkozást követő helyreállítása” című felhívást
A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 2025. április 17-ei közleményében tájékoztatást adott arról, hogy a KAP-RD41-2-24 kódszámú „Az erdőpotenciál abiotikus vagy biotikus károkozást követő helyreállítása” című pályázati felhívás módosításra került.
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága közzé tette az „Erdészeti génmegőrzés támogatása című (KAP-RD36-1-25 kódszámú) pályázati felhívást. Az alábbiakban a pályázati felhívás alapján összefoglaljuk a legfontosabb támogatási feltételeket.
A magyar erdészeti csemetetermelés felkészült az erdőtelepítések kiszolgálására, jelenleg csaknem 500 csemetekertben folyik termelés. A csemetekertek 2024-25-ös szezonban mintegy 160 millió erdészeti facsemetét termeltek és kínálnak eladásra, melyek főként a hazai igényeket elégítik ki – mondta Mocz András, az Agrárminisztérium erdőkért felelős helyettes államtitkára kedden, a Baranya vármegyei Sellyén tartott…
Mára már megszokott, hogy a talajvizsgáló laboratórium felé beküldendő talajmintákhoz csatolni szükséges a mintavételi hely jellemző koordinátáit. Ezen adat alapján lehetséges bővíteni és fejleszteni a Nemzeti Talajtani Adatbázist.
A Feltételesség előírásai közül a HMKÁ7 esetében az az alaptézis, hogy a HMKÁ7-et kétféleképpen lehet teljesíteni: vetésváltással VAGY terménydiverzifikációval. Az önmaga után nem vethető növényekre vonatkozó szabály egyértelműen a vetésváltási szabályok közé tartozik.
- Erdőgazdálkodás Tájékoztató rendezvény az erdőtelepítés és fásítás támogatásának új lehetőségeiről és feltételeiről
2025 március 18-án a NAK online rendezvényt tartott a jogosult erdészeti szakszemélyzet, erdészeti szaktanácsadók, erdőgazdálkodók és földtulajdonosok részére az erdőtelepítésre kiírt, oly régen várt pályázati felhívásról.
A csapadékos időjárás beköszöntével az Agrárminisztérium ismételten felhívja a gazdálkodók figyelmét a vízvisszatartással kapcsolatos gazdálkodói gyakorlatokra és az annak kapcsán igénybe vehető támogatási lehetőségekre. Fontos, hogy ma már a mezőgazdasági termelők túlnyomó többsége tisztában van a termőterületi vízmegtartás jelentőségével, sőt hajlandó a hasznosítás megváltoztatására is a termőföldeken.
- Erdőgazdálkodás Megjelent a KAP ST „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” című pályázati felhívás
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága közzé tette az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” című (KAP-RD21-RD22-1-25 kódszámú) pályázati felhívást. A következőkben röviden bemutatjuk annak legfontosabb elemeit, és néhány kapcsolódó tudnivalót.
Az Agrár-EDIH (AEDIH) csapata április 30-ig várja a jelentkezőket az AgroMet Hackathon ötletversenyre.
- Erdőgazdálkodás „Erdőgazdálkodás változó környezetben: eszmecsere a lehetőségekről és a kihívásokról” A NAK Erdészeti Szakértői Hálózatának 2025. tavaszi erdészeti tájékoztatási kampánya
A NAK Erdészeti Szakértői Hálózatának 2025. évi tavaszi tájékoztató kampánya kiemelten támogatja az EU Közös Agrárpolitikája (KAP) erdészeti támogatásainak hatékony felhasználását, valamint fórumot teremt a klímaváltozás erdőkre és az erdészeti ágazatra gyakorolt hatásainak megvitatására.
A Jedlik Ányos Energetikai Program keretében 40 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás érhető el biogáz és biometán termeléshez kapcsolódó beruházásokra.
- Környezetgazdálkodás Útmutató készült a vizes élőhelyek és tőzeglápok megőrzésével kapcsolatos szabályokról
A Magyar Államkincstár (a továbbiakban: MÁK) tájékoztatása alapján a vizenyős területek végleges fedvényei megismerhetővé váltak 2025. március 28-án a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszerben (a továbbiakban: MePAR). A 2025-ben bevezetendő újabb Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (a továbbiakban: HMKÁ 2) előírás tárgyát képező vizenyős területek (vizes élőhelyek és tőzeglápos területek) ismertté…
A Magyar Talajtani Társaság (MTT) 2025. március 21-én országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervezett „TALAJ a talpad alatt” címmel. A kampányra közel ötven helyszínnel regisztráltak országszerte, amelynek egyik állomása Szada volt, ahol a Magyar Talajtani Társaságtól Szabó István és a Terragro Kft. képviseletében Lehoczki Balázs tartottak előadást.
- Erdőgazdálkodás A 2025. évi körzeti erdőtervezéshez az erdészeti hatóság április 30-ig várja az erdőgazdálkodók javaslatait
Az AM Erdőrendezési Főosztálya (AM ERF) hirdetményben tájékoztat arról, hogy az erdészeti hatóság – a 61/2017. (XII. 21.) FM rendelet 6. sz. mellékletében foglalt ütemterv szerint – megkezdte a 2025. évi körzeti erdőtervezés igazgatási szakaszát. Az erdőgazdálkodók április 30-ig tehetnek javaslatot, észrevételt, amit a hatóság a tervek elkészítése során figyelembe…
Az NKFIH Nemzeti Kapcsolattartó pont (NCP) csapata 2025. április 3. (csütörtök) 9:00-10:00 között tájékoztató webinar-t tart a Horizont Európa keretprogram 2025. évi pályázataival kapcsolatban.
- Erdőgazdálkodás Módosult a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv Menetrend - íme az erdészeti pályázati felhívásokra vonatkozó információk
A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 2025. március 24-i dátummal új ütemtervet tett közzé a KAP keretében tervezett pályázati felhívásokra vonatkozóan. Az alábbiakban egy csokorba szedtük az erdőgazdálkodókat érintő jelentősebb felhívások adatait.
- Környezetgazdálkodás Átállás a regeneratív gazdálkodásra! - Az EIT Food által támogatott képzési lehetőség
Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a REGENERATÍV MEZŐGAZDASÁG GYAKORLATAIRÓL tart képzést, 2025. május 5-6. között, a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaszentimrén, 30 gazda számára. A rendezvényen résztvevők részvételi díját, étkeztetését és szállását az EIT Food fedezi.
- Környezetgazdálkodás Módosult az Ökológiai gazdálkodás támogatása (KAP-RD20a-1-24 kódszámú) felhívás
2025. március 24-én a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 26/2025. számú közleményével módosította az új Ökológiai gazdálkodás (KAP-RD20a-1-24 kódszámú) pályázati felhívás szövegét. A módosításokra a pontosítás végett volt szükség.
Március 21-én a világ az erdők fontosságát ünnepli az ENSZ által 2012-ben életre hívott Erdők Nemzetközi Napján (International Day of Forests – IDF). Ez a nap arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet az erdők és a fák szerepére életünkben, valamint ösztönözze az erre irányuló helyi, nemzeti és nemzetközi kezdeményezéseket, kampányokat.
Magyarország legnagyobb önkéntes lakossági hulladékgyűjtési akciója töretlen sikerrel, immár 13 éve minden évben megrendezésre kerül és azt mutatja, hogy a magyar lakosság igenis tenni szeretne a tisztább, szebb környezetért.
Büszkék vagyunk arra, hogy mostantól a Top 50 Farmers közé bekerült egy magyar gazdálkodó is: Lengyel Zoltán, a Táncoskert megálmodója.
Az ökoszisztéma szolgáltatásai: elfeledett szövetségeseink
Az alábbiakban a pályázati felhívás alapján összefoglaljuk a legfontosabb támogatási feltételeket, valamint a támogatási feltételekben a korábbi támogatási ciklushoz képest bekövetkező változásokat.
Az alacsony termőképességű, elsősorban szántó vagy gyep művelésben álló területeknél a földtulajdonosok időről időre felmerülő dilemmája a megszokott hasznosítás fenntartása vagy annak megváltoztatása. A más jellegű földhasználat lehetséges alternatívája lehet az erdősítés, melyeknek ösztönző támogatása a KAP 2023-27-es időszakban is folytatódik.
A természetvédelem egyik legfontosabb feladata a veszélyeztetett élőhelyek helyreállítása és megőrzése. Ennek érdekében a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság gondozásában egy hiánypótló kiadvány jelent meg, amely Magyarország síkvidéki területeinek élőhely-rekonstrukciós lehetőségeit és tapasztalatait mutatja be. A kötet célja, hogy gyakorlati útmutatóként szolgáljon mindazok számára, akik részt vesznek és vennének az élőhelyek…
- Környezetgazdálkodás „Visszatérő vizek – amikor a természet a gazda szövetségese” - Terepi bejárással egybekötött szakmai nap a NAK ZTE szervezésében
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara keretében működő Nemzeti KAP-hálózat Zöld Támogató Egysége (NAK ZTE) örömmel hirdeti meg 2025. március 27-re szervezett, terepi bejárással egybekötött szakmai programját, amely kiváló lehetőséget nyújt a gazdálkodóknak a mezőgazdasági területeken történő vizes élőhelyek kialakításának és fenntartásának megismerésére.
Számos terület- illetve állatalapon nyújtott támogatás alapvetése a Feltételesség szabályrendszerének megtartása.
Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy hamarosan megjelenésre kerülnek a 2025. évi Horizont Europe felhívások. A NKFIH Nemzeti Kapcsolattartó pont (NCP) csapata több pályázati konzultációt is szervez cégek, szakmai szervezetek és kutatócsoportok részére annak érdekében, hogy segítse a felhívásokon való felkészült indulást a magyar pályázók számára. A konzultációk 2025. márciusától indulnak.
- Erdőgazdálkodás Megjelent a KAP ST „Erdőtelepítés és fásítás támogatása” című pályázati felhívás - Lehet végre készülni az erdősítési munkákra!
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága közzé tette az „Erdőtelepítés és fásítás támogatása” című (KAP-RD38-RD39-1-25 kódszámú) pályázati felhívást. Az alábbiakban a pályázati felhívás alapján összefoglaljuk a legfontosabb támogatási feltételeket, valamint a támogatási feltételekben a korábbi támogatási ciklushoz képest bekövetkező változásokat.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatójában felhívja a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e. Az adatok beadását az elektronikus gazdálkodási napló (eGN) felületén kell teljesíteni.
- Környezetgazdálkodás „TALAJ a talpad alatt” – amit egy talajszelvény el tud mondani magáról Kocson, Ecsegen, illetve Sárpilisen
A Magyar Talajtani Társaság (MTT) 2025. március 21-én (péntek) országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervez „TALAJ a talpad alatt” címmel a tavalyi eseményhez hasonlóan.
2025. április 8-án „Megújulás az ökológiai ágazatban – Piaci trendek, termelés és innováció, termékpálya fejlesztés” címmel konferencia várja az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőket, gazdálkodókat, kutatókat és szakembereket az ÖMKI Ágazati Szakmai Napon, Debrecenben.
Nagy megtiszteltetés, hogy a Nemzetközi Talajtudományi Szövetség (IUSS) a 2025-ös év Világ Talaja címet a magyar EU-elnökség 2024. decemberi 5-ei BIOEAST konferenciáján bemutatott püspökladányi talaj szelvényének ítélte. A most elnyert rangos nemzetközi cím az Agrárminisztérium és a Magyar Talajtani Társaság közötti szakmai együttműködés kiemelt állomása – hangsúlyozta Juhász Anikó, az…
A KAP ST keretében meghirdetett Az erdőpotenciált veszélyeztető biotikus és abiotikus károk megelőzésére kiírt pályázat alapján a Magyar Államkincstár hamarosan újra megnyitja a támogatási kérelmek beadására szolgáló felületet.
- Erdőgazdálkodás NAK kiadvány a KAP „Az erdőpotenciál abiotikus vagy biotikus károkozást követő helyreállítása” támogatásáról
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiadványt állított össze a KAP-RD41-2-24 kódszámú „Az Erdőpotenciál abiotikus vagy biotikus károkozást követő helyreállítása” beavatkozásról. A 14 oldalas tájékoztató elsősorban az erdőgazdálkodóknak és erdőtulajdonosoknak szól, de emellett hasznos információforrás az erdészeti szakembereknek – szakirányítóknak, szaktanácsadóknak – is.
2025. január 28-án a Bizottság elfogadta Magyarország KAP Stratégiai Tervének újabb módosítását.
A KAP Nemzeti Irányító Hatósága a 12/2025. számú közleményében módosította az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című KAP-RD20a-1-24 kódszámú felhívását.
- Környezetgazdálkodás Módosult a „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” – KAP-RD19a-1-24 kódszámú felhívás
A KAP Nemzeti Irányító Hatósága a 13/2025. számú közleményében módosította a „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” – KAP-RD19a-1-24 kódszámú felhívást. A módosítások egy része technikai jellegű pontosítás, kiigazítás, a fontosabbnak ítélt kiegészítéseket pedig az alábbiakban ismertetjük.