Cikkek
Korábbi ismertetőinkben a talajvizsgálati eredmények KA (Arany-féle kötöttségi szám), a kémhatás (pH) és a mésztartalom értékével és a humusztartalom (H%) jelentőségével ismerkedhettünk meg azt támogatva, hogy a laboratóriumi vizsgálati eredményeik adatait a gazdálkodók maguk is értelmezni és alkalmazni tudják.
A faanyagú építészet új irányát mutatja be a Soproni Egyetem Hannoveri Ligna vásáron felépített mintaháza, amely nemcsak esztétikai és szerkezeti szempontból különleges, hanem a hazai faipari kutatás-fejlesztés erejét is bizonyítja.
- Erdőgazdálkodás Az alföldi erdők helyzete a nyár közepén - hét szűk esztendő vagy hosszútávú realitás?
2025 nyarának közepén az Alföld nagy részén súlyos aszály sújtja az erdőket. A téli hónapokban országosan jelentős csapadékhiány alakult ki, a lehullott mennyiség a sokéves átlag mindössze 57%-a. Bár márciusban az átlagnál kétszer több csapadék hullott, áprilisban és májusban a megszokott mennyiségnek csupán 60-70%-a érkezett, ami az ország közel felén…
A következő Geotermikus Világtalálkozó 2026. 06. 08-12. között kerül megrendezésre Calgaryban (Kanada). Az eseményt közösen az International Geothermal Association és a Geothermal Canada nonprofit társulat szervezi. A rendezvény egyaránt szolgál konferenciaként és kiállításként, hiszen ez a geotermikus energia világszintű fóruma.
Korábbi ismertetőinkben a talajvizsgálati eredmények közül a KA (Arany-féle kötöttségi szám), a kémhatás (pH) és a mésztartalom értékével ismerkedhettünk meg annak okán, hogy az egyes pályázati feltételek teljesítése miatt egyre több gazdálkodó számára kötelező talajvizsgálat elvégeztetése után kapott laboratóriumi vizsgálati eredményeik adatait a gazdálkodók maguk is értelmezni tudják.
Magyarország kedvező geotermikus adottságai közismertek, hiszen a geotermikus gradiens értékek nem csak európai, hanem világszinten is kiemelkedőnek bizonyulnak, így ezen energiatípus használata minden szempontból ajánlott a térségben.
- Környezetgazdálkodás Biodiverzitás a barázdák között – a székicsér és a rizstermesztés közös története
A NAK Zöld Támogató Egység „Élet a szántóföldön – a gazdálkodók és a székicsér együttélése” című rendezvényének célja, hogy bemutassa miként tud egy speciális szántóföldi növénytermesztés élőhelyet teremteni több védett és fokozottan védett madárfajnak.
- Környezetgazdálkodás Módosult az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) felhívás
A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 65/2025. számú közleménye módosította 2024. október 24. napján megjelent „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) pályázati felhívás 2b. mellékletét az alábbi bejelentések és adatcserék esetére.
Az SZTFH (Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága) térképszervere egy interaktív, webes térképi portál, melynek célja, hogy elérhetővé tegye a földtani és geofizikai tematikájú térképeket a szakemberek és magánszemélyek számára egyaránt.
A szervezők egészen 2025. szeptember 1-ig meghosszabbítják a fotópályázat a beadási határidejét. A Grassland-HU LIFE integrált projekttel kapcsolatban a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és projektpartnerei ötödik alkalommal hirdetik meg a gyepes élőhelyek értékeinek bemutatását, népszerűsítését célzó fotópályázatukat.
Cikksorozatunk előző részében a talajvizsgálati eredmények KA (Arany-féle kötöttségi szám) értékével ismerkedhettünk meg. Ahogyan ott is említettük, a jogszabályi kötelezettségek – Nitrát rendelet, integrált növényvédelem -, illetve egyes pályázati feltételek teljesítése miatt egyre több gazdálkodó számára kötelező a talajvizsgálat elvégeztetése.
A Duna-Tisza köze az aszály által legsúlyosabban érintett területek egyike hazánkban, a megfelelő vízgazdálkodás kérdései évtizedek óta fennállnak. A felszínalatti vízszint a 70-es évek óta folyamatosan, méteres nagyságrendben süllyed (Pálfai 1995).
Korábbi cikkünkben már hírt adtunk arról, hogy egyes támogatások esetében változások következtek be a kaszálás előzetes bejelentéséhez kapcsolódóan.
A jogszabályi kötelezettségek – Nitrát rendelet, integrált növényvédelem - illetve pályázati feltételek teljesítése miatt egyre több gazdálkodó számára kötelező talajvizsgálat végeztetése. Azonban az eredmények gyakran a fiókba kerülnek és ott is maradnak, legfeljebb hatósági ellenőrzéskor kerülnek újra elő. Pedig igen célszerű a laborvizsgálati eredmények adatait értelmezni azon kívül is, hogy…
- Környezetgazdálkodás A soron következő GRASSLAND modellgazdaság bemutató: Holisztikus Menedzsment – pénzügyi- és legeltetés tervezés
A PROGRAM BETELT! Mennyi állat fér el a legelőn? Mekkorák legyenek az egyes szakaszok és milyen sűrűn kell szakaszt váltani? Hogyan kalkuláljunk a pénzzel, hogy az ne csak „elfolyjon”, hanem valóban szolgálja a gazdaságunk jövőjét? Ezekre a kérdésekre válaszol a következő GRASSLAND modellgazdaság bemutató, amely 2025. július 23-án, Lengyel Zoltán…
2025. június 24-én Martonvásáron, a NAK Zöld Támogató Egységének szervezésében megrendezésre került - közel 100 fő részvételével - „A klímaváltozáshoz való alkalmazkodás lehetőségei az agráriumban” című konferencia, amely a hazai agrárium egyik legégetőbb kérdésére keresett gyakorlati és stratégiai válaszokat.
Az utóbbi évtizedek példátlan mértékű vízkitermelése és a klímaváltozás szükségessé teszi a célzott vízutánpótlási módszerek minél szélesebb körű bevezetését. Ilyen innovatív vízpótlási módszer a NaBa-MAR® (Nature Based Managed Aquifer Recharge), mely az Eötvös Loránd Tudományegyetemen működő Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra munkatársai által fejlesztett természetalapú, célzott felszínalatti vízutánpótlási koncepció.…
Idén is fontos felhívni a figyelmet a talaj természetes úton történő takarásának – takarónövény, mulcs, fássávok stb. - fontosságára. A talajtakarásnak egyre hangsúlyosabb szerepet kell kapnia a mezőgazdasági területeken és azokon kívül is – településeken, ipari területeken –, hiszen mindenhol létfontosságú, hogy ne tovább fűtsük, hanem a lehetőségekhez képest hűtsük…
Bár a talajt sokszor csak „földként” emlegetjük, ez az élő közeg kulcsszerepet játszik életünk minden területén: táplálékot ad, vizet szűr, szén-dioxidot köt meg és élőhelyet biztosít. Mégis, a világon mindenhol fokozódik a talajromlás – és ezzel együtt nő az élelmiszer-ellátás bizonytalansága, a vízhiány, sőt a társadalmi feszültségek is.
- Környezetgazdálkodás Talaj és Klímaváltozás – Hogyan segíthet a föld alatt rejlő erőforrás a túlélésben?
A klímaváltozás hatásait ma már világszerte érezhetjük – kiszámíthatatlan időjárás, aszályok, heves esőzések és terméskiesés formájában. A megoldásokat keresve sokszor elfeledkezünk arról, hogy a lábunk alatt húzódik az egyik legfontosabb szövetségesünk: a talaj.
2025. szeptember 30-án és október 1-én Magyarországon először kerül megrendezésre a világszerte elismert Regrarians Open Consultancy (ROC) kétnapos képzés a Zala vármegyei Lendvadedesen a DEDES gazdaság területén, amely egy regeneratívan kezelt Vörös Angus és Akhal-Teke fajtákkal dolgozó gazdaság. A gazdaság a GRASSLAND-HU LIFE integrált projekt modellgazdasága is egyben, amely projekt…
A támogatások egészének lehívásához nélkülözhetetlen a Feltételesség szabályrendszerének betartása a gazdálkodás során. Ennek egyik eleme a „Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot”, melynek egyik most aktuális előírása a következő: „Tarló, nád, növényi maradvány égetése tilos, kivéve zárlati károsító megjelenése esetén, az erre vonatkozó hatósági határozat alapján.”
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem ezúton szeretné meghívni Önt, hogy egy rövid kérdőív kitöltésével csatlakozzon a ClimEx-PE kutatási projekthez, amely a felszín alatti vizek jövőjét érintő, kiemelten fontos kérdésekre fókuszál.
A klímaváltozás hatásaival szembeni alkalmazkodás nem csupán tudományos és szakmai kérdés az erdőgazdálkodásban, hanem egyre sürgetőbb gyakorlati feladat is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata által 2025 tavaszán szervezett országos szakmai rendezvénysorozaton egyértelműen megfogalmazódott: a klímaváltozás következményei már a mindennapi gazdálkodói döntéseket is meghatározzák. A 15 helyszínen megtartott rendezvények…
Az egész országot sújtó kánikula és tartós csapadékhiány miatt 2025. június 25-től hazánk teljes területén tűzgyújtási tilalom lép életbe. Ennek értelmében szerdától tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban és a kijelölt tűzrakóhelyeken is. Továbbá a parlag- és gazégetés szintén nem engedélyezett a fokozottan tűzveszélyes…
- Erdőgazdálkodás Megjelent az erdőszerkezet-átalakítási tevékenységek támogatásáról szóló pályázati felhívás
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága 2025. június 24-én közzétette az „Az erdei ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenállóképességének, - alkalmazkodásának vagy környezeti értékének növelése” című (KAP-RD41-3-25 kódszámú) pályázati felhívást. A következőkben röviden bemutatjuk annak legfontosabb elemeit.
Az erdőtelepítés megvalósítását követően szükséges bizonyos adminisztratív intézkedéseket is megtenni annak érdekében, hogy a pályázati feltételek maradéktalanul teljesüljenek és az erőtelepítést végrehajtó gazdálkodó részére kifizetésre kerüljön a korábban elnyert támogatás. Az alábbiakban erre szeretnénk felhívni az érintett gazdálkodók, erdészeti szakirányítók figyelmét.
2025. június 19. napján kihirdetésre került az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra tekintettel kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről szóló 2025. L. törvény, mely többek között módosítja az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvényt.
- Környezetgazdálkodás Folytatódnak a GRASSLAND modellgazdaság bemutatók: Irányított legeltetés a gyakorlatban
A sikeres kőszegi rendezvényünk után Nagygyimóton folytatódik a GRASSLAND LIFE projekt modellgazdasági bemutató sorozata – ezúttal az irányított legeltetés gyakorlati megvalósításába nyerhetnek betekintést az érdeklődők.
Kétmilliárd forint keretösszeggel jelent meg a „Vízfelhasználás hatékonyságát javító fenntartható vízgazdálkodási közösségek támogatása” című pályázati felhívás, amelyre a támogatási kérelmeket 2025. szeptember 4-től lehet benyújtani – jelentette be Viski József agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkár.
A kaszálással kapcsolatosan többféle előírás, illetve vállalás található az egységes kérelemben igényelt jogcímek tekintetében, ezért a MÁK összeállított egy tájékoztató anyagot a megfelelő eligazodás érdekében.
- Erdőgazdálkodás Párhuzamok az erdők és a mezőgazdasági területek fával, faállománnyal való borítottsága terén
A mezőgazdasági területek erdők, fásítások vagy fás- és bokros területrészek nélkül, az erdők tisztások és fás ligetek nélkül mind élőhelyi, mind tájesztétikai szempontból szegényesek. A mezőgazdálkodásnak elemi érdeke, hogy a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében egyre inkább kihasználja a fás vegetációk nyújtotta védőhatásokat.
- Környezetgazdálkodás Gyepgazdálkodás új megvilágításban – sikeresen lezajlott a GRASSLAND-HU LIFE kőszegi modellgazdaság bemutatója
A magyarországi gyepek nem csupán értékes élőhelyek, hanem az állattartó gazdaságok működésének is alapját jelentik – erre a kettős szerepre is felhívja a figyelmet a GRASSLAND-HU LIFE integrált projekt.
- Erdőgazdálkodás Az erdeink jövője a klímaváltozás „fényében” – kihívások és válaszok a NAK országos rendezvénysorozatán
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata 2025 tavaszán országos eseménysorozatot rendezett a klímaváltozás erdőkre, erdőgazdálkodásra kifejtett hatásairól. 15 helyszínen, mintegy 500 fő, erdőtulajdonos, magánerdő-gazdálkodó és erdészeti szakember cserélte ki gondolatait, gyakorlati tapasztalatait a kihívásokkal és a lehetséges válaszokkal kapcsolatban.
Az ST AKG esetében a Magas Természeti Értékű Területek (MTÉT) Gyep tematikus előíráscsoportban a következő az előírás: „A kaszálás megkezdése előtt legalább 5 munkanappal elektronikus úton be kell jelenteni a kaszálás pontos helyét és tervezett kezdési időpontját.”
- Környezetgazdálkodás Klímaváltozáshoz való alkalmazkodás a mezőgazdaságban – konferencia Martonvásáron
A klímaváltozás kihívásai egyre érezhetőbben érintik a magyar mezőgazdaságot. Hogyan alkalmazkodhatnak a gazdálkodók az új körülményekhez, milyen innovatív megoldások állnak rendelkezésre, és milyen támogatási lehetőségek segíthetik a fenntartható termelést? Ezekre a kérdésekre keresi a választ az idén június 24-én, a NAK Zöld Támogató Egysége által a Martonvásári Brunszvik kastélyban megrendezésre…
A KAP ST Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések intézkedés „A tábla szélein 6 méteres sávban tilos növényvédőszert használni.” előírás vonatkozásában a Magyar Államkincstár a Vármegyei Kormányhivatalokkal együtt helyszíni ellenőrzés keretében végez vizsgálatokat.
Az aszályos évek nem csak a mezőgazdasági területek élővilágát és termelését befolyásolják. Az erdei környezetnek is ugyanúgy szüksége van vizes élőhelyekre, elszórtan és különböző méretekben. Így egy erősebb „immunrendszerű”, szakszóval magasabb biodiverzitású természeti környezet jöhet létre, ami a mezőgazdasági élőhelyeket is pozitívan befolyásolja.
- Erdőgazdálkodás Nyilvános konzultáción az EU LULUCF Rendeletének Természeti Zavarokra Vonatkozó Rugalmassági Mechanizmusa -Adjon hangot véleményének!
Az éghajlatvédelem és a földhasználat kapcsolata: A LULUCF szektor (földhasználat, földhasználat-változtatás és erdőgazdálkodás) a talajokat, növényeket és egyéb biomasszát foglalja magában, amelyek képesek szén-dioxidot (CO2) megkötni a légkörből (szén-nyelőként működve), de kibocsátani is (CO2-forrásként).[1] Az emberi tevékenységek, különösen a földhasználat és az erdőgazdálkodás, jelentősen befolyásolják ezeket az elnyelőket, ezáltal módosítva…
Május és június folyamán több mint 28 milliárd forint agrártámogatást fizet ki a Magyar Államkincstár az erdőgazdálkodóknak. Az erdőtelepítésekhez, azok fenntartásához kapcsolódó, korábban benyújtott pályázatok kifizetése ütemezetten zajlik.
Május 22-én van a biológiai sokféleség nemzetközi napja, amely ráirányítja a figyelmet bolygónk élőlényeinek gazdag változatosságára, a természet pótolhatatlan kincseire, valamint közös felelősségünkre. Magyarország számára különösen lényeges a biodiverzitás védelme, hiszen ez nem csupán örökségünk, hanem mindennapjaink, gazdaságunk, egészségünk, jóllétünk és jövőnk alappillére is.
- Környezetgazdálkodás TeSzedd: önkéntesen a tiszta Magyarországért és Vízőrzés - egy területen, egy napon
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zöld Támogató Egysége (a továbbiakban NAK ZTE) a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (a továbbiakban: DINPI) munkatársaival és a Vízőrzőkkel kiegészülve önkéntes lakossági hulladékgyűjtésen vett részt 2025. április 11-én, pénteken Tápióság település határában.
A természetközeli gyepgazdálkodás jó gyakorlatai iránt érdeklődő gazdálkodók, szaktanácsadók és természetvédelmi szakemberek számára különleges programmal készül a GRASSLAND LIFE projekt: szakmai előadásokkal egybekötött kaszálási bemutatóval indítja a 2025. év modellgazdaság bemutatórendezvényeit.
A természetközeli gyepgazdálkodás jó gyakorlatai iránt érdeklődő gazdálkodók, szaktanácsadók és természetvédelmi szakemberek számára különleges programmal készül a GRASSLAND LIFE projekt: szakmai előadásokkal egybekötött kaszálási bemutatóval indítja a 2025. év modellgazdaság bemutatórendezvényeit.
- Erdőgazdálkodás Erdőgazdálkodókat és erdőtelepítőket is érinthet a véleményezésre közzétett, „Szociális feltételesség rendszerének bevezetéséről” szóló AM rendelet tervezete
A Közös Agrárpolitikára vonatkozó európai uniós előírások értelmében minden tagállamnak, így Magyarországnak is létre kell hoznia egy rendszert, amely arányos közigazgatási szankciók alkalmazásáról rendelkezik a Közös Agrárpolitika keretében nyújtott egyes támogatások azon kedvezményezettjei esetében, akik nem tartják be a legalapvetőbb foglalkoztatási és munkavédelmi szabályokat. Ezzel összhangban elkészült és véleményezésre megjelent…
- Erdőgazdálkodás Megkezdődött „Az erdei ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenállóképességének, - alkalmazkodásának vagy környezeti értékének növelése” című pályázati felhívás társadalmi egyeztetése
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága megkezdte „Az erdei ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenállóképességének, - alkalmazkodásának vagy környezeti értékének növelése” című (KAP-RD41-3-25 kódszámú) pályázati felhívás tervezetének társadalmi egyeztetését.
Tart a 2025. évi egységes kérelem (EK) benyújtási időszaka, melyben már igényelni kell az ST AKG első évi kifizetési kérelmeket is függetlenül attól, hogy kézben van-e a Támogatói okirat. A kifizetési kérelem benyújtásának elmaradása esetén az adott évre jutó támogatás elvész!
Mint ahogy több hírportálon is olvasható, példaértékű gazdálkodói és szakmai összefogás eredményeként valósult meg vízvisszatartási projekt Kiskunmajsa környékén, amely új irányt mutathat az Alföld aszály sújtotta területein gazdálkodók számára is.
A regeneratív legeltetés alapjairól készítettünk kiadványt a GRASSLAND LIFE projekt keretében Miként lehet úgy legeltetni, hogy közben talajaink javuljanak, élőhelyeink gazdagodjanak és az állatállomány is jobban érezze magát? Többek között ezekre a kérdésekre adunk választ az új szakmai kiadványunkban, amelyet a GRASSLAND LIFE projekt keretében készítettünk el. A kiadvány a…
Az Európai Bizottság (DG AGRI) megbízásából az ICF brüsszeli tanácsadó cég átfogó tanulmányt készít az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról az EU mezőgazdasági ágazatában, különös tekintettel a vízgazdálkodási kérdésekre.