Vízgazdálkodás

A Duna-Tisza köze az aszály által legsúlyosabban érintett területek egyike hazánkban, a megfelelő vízgazdálkodás kérdései évtizedek óta fennállnak. A felszínalatti vízszint a 70-es évek óta folyamatosan, méteres nagyságrendben süllyed (Pálfai 1995).

A vízügyi ágazat portálján elérhető egy interaktív térkép (1. ábra), mely ismerteti a talajvízszint adatokat és azt is, hogy azok hány centivel térnek el a 30 éves átlagtól.

1. ábra: a talajvízszint adatokat szemléltető interaktív térkép (vizugy.hu)

A Duna-Tisza köze területén a Pannon-medencében jellemző, két áramlási rendszer van jelen (2. ábra): sekélyebben egy, a vízszint különbségek által kontrollált áramlási rendszer helyezkedik el, míg nagyobb mélységben az üledékkompakció és a kompresszió által létrejött túlnyomásos áramlási rendszer működik (Tóth & Almási 2001, Mádl-Szőnyi & Tóth 2009). A sekély áramlási rendszerek érzékenyebbek a hidrológiai változásokra (Kurylyk et al. 2014), ezzel szemben a mély áramlási rendszerek nem rendelkeznek felszíni vízutánpótlással, hiszen a túlnyomás megakadályozza a fentről történő beszivárgást (Mádl-Szőnyi & Simon 2016). A két áramlási rendszer egymásra települ és azok hidraulikusan is kapcsolatban állnak egymással, a vízfogóban található permeábilisabb egységeken és diszkontinuitásokon keresztül (Mádl-Szőnyi & Tóth 2009, Czauner & Mádl-Szőnyi 2013).

2. ábra: a) a modellezett szelvény nyomvonala; b) a topográfia és a felszínalatti vízszint (kék, pontozott vonal) egymáshoz való viszonya; c) hidrosztratigráfiai és hidraulikai viszonyok (piros vonal: ekvipotenciál eloszlás méterben, zöld nyíl: gravitáció által vezérelt áramlás iránya, piros nyíl: túlnyomás által kontrollált áramlás iránya) a szelvény mentén (Mádl-Szőnyi & Tóth 2009 alapján)

Trásy-Havril és társai 2022-es publikációjukban numerikus modellezést végeztek el a területre, céljuk az éghajlatváltozás által okozott térbeli és időbeli változások megismerése volt. A modellezés eredménye rámutat arra, hogy a csökkenő vízutánpótlódás miatt a túlnyomás által kontrollált, mélyebben elhelyezkedő áramlási rendszer befolyásolja a sekélyebb, gravitáció által hajtott áramlási rendszer vertikális kiterjedését és komplexitását, mivel annak behatolási mélysége csökken és belőle az intermedier áramlás eltűnik (3. ábra). A felső rendszerben hiába csökken az idő előrehaladtával az utánpótlódás és gyengül a vízmozgást előidéző hajtóerő, az alsó túlnyomásos rendszer hajtóereje lényegében állandó marad. A modell rámutat arra, hogy a túlnyomásos rendszer tompíthatja a csökkenő vízutánpótlás hatásait, mely a felszíni vízszint változásaira is hatással van. A topográfiailag kiemelt területeken továbbra is folytatódik a vízszintcsökkenés, de a Duna-völgyben elhelyezkedő tó (Kelemen-szék) vízszintje 0,4 métert emelkedik, mely bizonyítja a túlnyomásos zóna kompenzációját (Trásy-Havril et al. 2022), azonban a terület megóvása és a fenntarthatóság érdekében szakmailag megalapozott, a modern hidrogeológiai ismereteket alapul vevő vízpótlási terv elkészítése szükséges.

3. ábra: a modellezés eredményei az A-B szelvényen: d) a gravitáció és a túlnyomás által kontrollált komplex felszínalatti áramlási rendszer jelenlegi képe; e) a szimuláció eredményét mutató kvázi-stacioner áramkép, mely a felszínalatti vízáramlási mezőt mutatja 80 év múlva (Trásy-Havril et al. 2022)

A térséget illetően 2025. május 29-én megjelent a Homokhátság vízpótlása érdekében szükséges vízügyi fejlesztésekről szóló 1175/2025. (V. 29.) Korm. határozat.

A Kormány a növekvő mértékű és gyakoriságú csapadékhiány kezelése és kártételeinek csökkentése érdekében egyetért a Homokhátság vízpótlása érdekében az alábbi vízügyi fejlesztési projektek, kizárólag európai uniós forrás felhasználásával történő megvalósításával, különös tekintettel az alábbi célterületekre:

a) a Szikrai- és az Alpári-Holt-Tisza vízpótlása, valamint a Közép-Homokhátság tiszai vízgyűjtőjének ökológiai állapotjavításához szükséges előkészítési és kivitelezési feladatok megvalósítása;

b) a Dél-Homokhátság ökológiai állapotának javítása, a Dong-ér és Körös-ér vízpótlása I. üteméhez szükségeselőkészítési és kivitelezési feladatok megvalósítása;

c) a Közép-homokhátsági szikes tavak vízpótlásához szükséges előkészítési és kivitelezési feladatok megvalósítása;

d) a Dunamenti-síkság vízpótlása, ökológiai állapotának javítása I. üteméhez szükséges előkészítési és kivitelezési feladatok megvalósítása.

 

NAK / Gyurmánczi Dániel

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám