Az Agrárminisztérium és a NÉBIH tájékoztatása szerint minden olyan gazdálkodó jogosult a támogatásra, aki a ragadós száj- és körömfájás vírus (RSZKF) miatti további korlátozás alá eső területeken vágósertést tart és az állatait a hivatalosan megállapított piaci átlagárnál olcsóbban tudta csak értékesíteni.
A 82/2025. (IV. 17.) Kormányrendelet értelmében, a további korlátozás alatt álló körzetek területén tartott egészséges vágósertés állományok egyedei tekintetében a kártalanítási összeg számításakor a vágósertés káreseménykori nettó forgalmi értéke az Agrárközgazdasági Intézet által működtetett Piaci Árinformációs Rendszerben (AKI PÁIR) az adott időszakra számított hazai termelői árnál legfeljebb 40%-kal alacsonyabb értéken vehető figyelembe.
A NÉBIH kapcsolódó tájékoztatása szerint ezen vágósertések forgalmi értéke az AKI PÁIR-ban meghatározott, hazai termelésből származó vágósertés heti termelői nettó havi átlagára élősúlyban. Az érintett sertéstartók az így meghatározott nettó forgalmi érték és a vágóhíd által számlával igazolt nettó felvásárlási ár különbözete vonatkozásában jogosultak kártalanításra.
A kártalanításra kerülő összeg legfeljebb az AKI PÁIR hazai termelői nettó havi átlagár 40%-a lehet, illetve a kártalanítás mértéke és az adásvételi szerződésben meghatározott vételár együttes összege nem haladhatja meg a hivatkozott hazai termelői ár 100%-át.
A vírus miatt további korlátozás alá eső területek sertéstartói a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig a területileg illetékes járási hivatal állategészségügyi osztályához kell beadják az igényléshez szükséges dokumentumokat. A kártalanítási eljárást havonta egyszer folytatja le az illetékes hatóság, amelyről határozatot hoz.
Bővebb információ a NÉBIH kapcsolódó weboldalán található.
NAK / Dúl Udó