A tavaszi fagy után a kajszi fákon már többnyire látható a terméshiány. Ahogyan korábbi felhívásunkban hangsúlyoztuk, nem hagyhatjuk magukra a fákat.
Már a lehullott kajszi leveleken is megfigyelhetők a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a tünetei (1. kép). Ha a fertőzés így folytatódik, akkor a nyár közepére felkapaszkodhatnak a fákra, és így jövőre sem fog termés kialakulni. A szilván, a cseresznyén, az őszibarackon és a mandulán is erősödik a fertőzés. Egyes réz és kéntartalmú gombaölők mellett felszívódó (szisztemikus) hatóanyagok (pl.: a ciprodinil és a boszkalid+piraklostrobin) is engedélyezettek a kórokozó ellen.
1. kép: Kajszi sztigminás betegsége
A csapadékos idő kedvez a csigáknak is (2. kép). Számos házi praktika bevethető ellenük. Talán a leggyakoribb módszerek közé az összegyűjtés, a védőzóna kialakítása vagy a sörcsapdázás sorolható. A metaldehid hatóanyagú csigaölőket néhány éve II. forgalmi kategóriába sorolták, azonban egy metaldehidet tartalmazó granulátum szabadforgalmú. Emellett néhány újabb hatóanyag, vagyis a vas-foszfát, a vas-pirofoszfát, illetve a vas-ammónium-citrát is engedélyt kapott csigák ellen.
2. kép: Csiga kártétel árnyékliliomon
Néhány zöldségmag már elvetésre került, és nemsokára a palántákat is kiültetjük. A talajlakó kártevőket nem tizedelte meg a tél. Már a felszínhez vándoroltak táplálékot keresve, így számíthatunk a kártételükre. Ahol tavaly rágásnyomokkal szüretelték a hónapos retket (3. kép) vagy megtalálták a pajorokat a kidőlő szamócatövek alatt, ott valószínűleg az idén is gondot fognak okozni a talajlakó kártevők. A mustár, a fokhagyma, a pohánka, a muskátli riasztó hatású a talajlakó kártevők ellen. A saláta vagy a félbevágott burgonya gumó alkalmas a kártevők csalogatására. Kémiai védekezésre a teflutrin és a cipermetrin hatóanyagú talajfertőtlenítők használhatók fel. Emellett megnőtt a rovarkártevők és a fonálférgek elleni biológiai talajfertőtlenítő készítmények száma is. A káros rovarokat megtámadó hasznos fonálféreg fajok mellett néhány gombafaj is megakadályozza a talajlakó kártevők szaporodását.
3. kép: Talajlakó kártevők által károsított hónapos retek
Néhol a talajból fertőző kórokozó gombák is problémát okoznak közvetlenül palántázáskor vagy vetéskor, de nyáron is előfordulhat a kártétel. A védekezésben a Trichoderma asperellum, a Trichoderma harzianums és a Pythium oligandrum gombafajok is felhasználhatóak. Az élő szervezeteket tartalmazó készítmények érzékenyek, tehát a kijuttatásra, a tárolásra vonatkozó előírásokat sokkal szigorúbban be kell tartani, mint a kémiai úton előállított szintetikus növényvédő szereknél. A dobozon, a címkén megtalálják az adott termékre vonatkozó tájékoztatást.
NMNK / Zsigó György