Koronavírus

Az Élelmiszer-biztonsági Világbizottság (Committee on World Food Security, CFS) 2020. október 13-15. között online eseményt szervezett annak érdekében, hogy a megvitassák a globális élelmiszer-biztonság és táplálkozás fenntarthatósági aktualitásait.


A háromnapos megbeszélés rámutatott, hogy annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány komoly károkat okozott a sérülékeny élelmiszerellátó-rendszerben, az ENSZ által megfogalmazott fenntáthatósági célok elérésének és az élelmiszerellátó-rendszer jövőállósági átalakításának munkáját folytatni kell.

Napjainkban több mint 2 milliárd ember nem jut hozzá rendszeres, tápláló, biztonságos és elégséges élelmiszerhez. Ha a jelenlegi folyamatok tovább folytatódnak 2030-ra az éhező emberek száma elérheti a 840 milliót. A COVID-19 járvány hatására milliók vesztették el megélhetésüket, a rendelkezésükre álló jövedelem csökkenésének köszönhetően az általuk elfogyasztott élelmiszerek minősége és mennyisége csökkent ezzel elemelve az alultáplált fogyasztók és 132 millióval növelve az éhezők számát 2020-ban. A helyzet fontosságát hangsúlyozza, hogy idén a Nobel-békedíjat a „World Food Program”, a világ legnagyobb humanitárius szervezete kapta, amely az éhezés visszaszorítását és az élelmiszer-biztonság fokozását tűzte ki céljaiul. A CFS magas szintű szakértői paneljének (HLPE) idén megjelent 15. jelentése többek között kiemeli az élelmiszerhez való jogok megerősítésének szükségességét, az élelmiszer-ellátó rendszerek átfogó átalakításához biztosítandó állami szerep és kapacitás fontosságát, az élelmiszer-rendszerek 2030-as menetrendhez igazítását, a koronavírus hatására azonosítható gyenge pontok kezelését, illetve a jövőbeni krízishelyzetek azonosítást előrejelző kezdeményezések ösztönzésének fontosságát.

A koronavírus az élelmiszerellátó-rendszer számos dimenziójára hatást gyakorol. A CFS HLPE vonatkozó tanulmánya alapján számos hatást okozott a COVID-19 járvány:
-    kezdeti hatás (1-2 hónap) – a helyi és a globális ellátórendszerek lezárása és a késlekedések miatt kialakult élelmiszer-veszteségek, a munkahelyek elvesztése és a megélhetés veszélybe kerülése, az iskolabezárások gyermekek millióinak mindennapi élelmiszer fogyasztása került veszélybe;
-    középtávú hatás (2-5 hónap) – pl. mezőgazdasági munkaerőhiány veszélyezteti a termelést és az árakat, az élelmiszeripari dolgozók megbetegedése veszélyezteti a termelést, a globális recesszió milliókat taszít szegénységbe;
-    hosszú távú hatás (6-24 hónap) – a pl. a fogyasztók életszínvonalának és élelmiszerekhez való hozzáférésének csökkenése miatt kialakuló éhezés fokozódása, az élelmiszer-ellátó rendszer stabilitásának megingása, a szegényes étrendre való átállás.

A tanácskozás egyik fő megállapítása, hogy a kialakult helyzet kezelésére több oldalról megközelítve, több szereplő közös együttműködésére (döntéshozók, kutatók, élelmiszer-ellátó rendszer szereplők, stb.) van szükség. Mivel az élelmiszerellátó-rendszer az idő előrehaladtával egyre komolyabb és nehezebben helyrehozható károkat szenved el a cselekvés sürgető.


Dr. Szűcs Viktória/NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám