Feltételesség

A KAP egyszerűsítésére vonatkozó uniós egyeztetések hatására az Agrárminisztérium közleményében ismerteti a hazai rendszerre vonatkozó, közvetlen és egyes Vidékfejlesztési támogatások alapját képező Feltételesség előírásrendszerében várható változtatási irányokat.

Az alábbi hazai lehetőségek állnak rendelkezésre már a 2024-es igénylési évre:

1. Azokat a gazdálkodókat, akik a KAP stratégiai terv és az 1305/2013/EU rendelet alapján 2025. december 31-ig VP keretében egyaránt részesülnek területalapú támogatásban és ezért feltételességre vonatkozó ellenőrzés alá esnek, mentesülni fognak a kölcsönös megfeleltetési ellenőrzések és a szankciók alkalmazása alól.

2. A feltételesség szankciókat nem kell alkalmazni azon mezőgazdasági termelők esetében, akiknek a meghatározott területe nem haladja meg a 10 hektárt.

3. A HMKÁ 6-ra – azaz a talajtakarásra - vonatkozó egyszerűsítési lehetőség a rizs vagy indiánrizs termesztésére használt területek esetében lesz lehetséges, azzal, hogy a talajtakarást nem kell teljesíteni azon talajtakarás nélkül – szellőztetés, simítózás vagy szintezés mellett – pihentetett (kikapcsolt) területeken, amelyeket a tárgyévet megelőző évben rizs vagy indiánrizs termesztésére használtak.

4. A HMKÁ 7- azaz a vetésváltás - kiegészül a növénytermesztés diverzifikációjával. Tehát a HMKÁ 7-et vagy a vetésváltással, vagy akár a növénytermesztés diverzifikációjával is teljesítheti a gazdálkodó az alábbiak szerint:

a) a 10 hektár feletti, de legfeljebb 30 hektár szántóterülettel rendelkező mezőgazdasági termelő tárgyévben legalább kétféle szántóföldi növénykultúrát termeszt, azzal, hogy a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 75%-át foglalhatja el,

b) a 30 hektár feletti szántóterülettel rendelkező mezőgazdasági termelő legalább háromféle növénykultúrát termeszt, azzal, hogy a legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek legfeljebb 75%-át foglalhatja el és a két legnagyobb területen termesztett növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 95%-át.

A mentesülő üzemtípusok változatlanok. A különböző növénykultúrák arányának kiszámítása során a diverzifikáció esetében a főnövény az a növény, amelyik május 1. napjától szeptember 30. napjáig tartó időszakban a leghosszabb ideig a területen lesz.

HMKÁ 8 vonatkozásában – 4-7 % nem termelő tájképi elem ill. terület kijelölése - is egyszerűsítést tartalmaz az uniós csomag, azonban ennek lehetőségét 2024-re már nem lehet kihasználni, mivel éltünk a 2024-re vonatkozó HMKÁ 8 derogációval, mely keretében a HMKÁ 8 nem termelő elem és terület kijelölési kötelezettség – vagy talajtakarásos parlaggal, vagy nitrogénmegkötő növénnyel, vagy másodvetéssel, tájképi elemekkel, vagy ezek kombinációjával  -4%, az AÖP kötelezettsége pedig 5-5 %-ról 1-9%-ra módosult és a derogációt és az egyszerűsítést nem lehet egyszerre alkalmazni.

Azonban 2025-ben már alkalmazásra kerül az alábbi lehetőség:

  • A HMKÁ 8 -ból a nem termelő területek kijelölésének kötelezettsége törlésre kerül azzal, hogy az AÖP-ben lesz ilyen előírást, mert ott a bevételkiesés kompenzálható. A HMKÁ 8-ban marad a védett tájképi elemek megőrzése és a sövények, fák kivágásának, metszésének, csonkításának tilalma a költési és fiókanevelési időszakban.

A teljes hír az alábbi linken érhető el:

https://kap.gov.hu/news/2024-04-26/152259/brusszel-meghatralt-es-elfogadta-gazdalkodok-terheit-csokkento-javaslatokat

 

NAK / Sztahura Erzsébet

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám