BEKAPCSOLÁSI ADATOK
A 2024. augusztus 05. és augusztus 18. közötti időszak zivataros napjainak bemutatása a generátorok bekapcsolása és a meteorológia helyzet szempontjából
Az augusztus 05. és augusztus 18. közötti két hetet továbbra is nagyrészt száraz, meleg időjárás jellemezte. Többször érkeztek gyenge frontok, amelyek elszórtan záporokat, zivatarokot okoztak, de az ország nagy része száraz marad, ami tovább fokozta az aszályt. A talajgenerátorok bekapcsolására az említett időszakban összesen 8 napon volt szükség.
Az érintett talajgenerátorok a jégveszélyes zivatarok érkezésének, kialakulásának megfelelően kerültek bekapcsolásra.
A következő térképeken látható, hogy a generátorokat vármegyénként hány órán át kellett átlagosan üzemeltetni a vizsgált időszakban (1. kép), illetve a kialakult zivatarok milyen mértékben voltak veszélyesek, illetve mely területeket érintették (2. kép).
1.kép: A generátorok átlagos bekapcsolási időtartama vármegyei bontásban, augusztus 05. és augusztus 18. között.
2. kép: Jégkárveszélyességi térkép augusztus 5. és július 18. között
METEOROLÓGIAI ADATOK
A kéthetes időszakban csak néhány nap fordultak elő záporok, zivatarok az országban, jelentősebb mennyiségű csapadék csak augusztus 5-én, 8-án és illetve 14-én éjjel hullott, de továbbra is jellemző volt a csapadákhiány és az aszály, nagyfokú vagy súlyos aszály volt tapasztalható a Dunántúl nyugati és az északkeleti országrész kivételével az ország túlnyomó részén (3. kép). A szárazság mellett a kánikula is jellemző volt az időszakban, többször is előfordultak 40 °C-ot meghaladó csúcshőmérsékletek, több napi melegrekord is megdőlt.
3.kép: Aszálytérkép augusztus 18-i állás szerint
Augusztus 17-én és 18-án a hőmérséklet rekordok mellett az érkező hidegfront előterében éjszaka zivatarok pattantak ki. A jégveszélyes zivatarokból lokálisan nagy mennyiségű csapadék hullott: 18-án vasárnap éjfél előtt Budakeszin az időkép.hu mérése szerint rövid idő alatt 68 milliméter eső zúdult le.
Nemzetközi kitekintés
Az augusztus 5-11. közötti napokban hazánkhoz hasonlóan Európában is a magas hőmérsékleté volt a főszerep és kevésbé voltak jellemzőek jégveszélyes zivatarok. Augusztus 6-án és 7-én Romániában (4. kép) és Olaszországban (5. kép) fordultak elő komolyabb jégesők, amelyek károkat okoztak a növénykultúrákban.
4.kép: Nagyobb mennyiségű jég hullott Romániában augusztus 6-án
5.kép: Olaszországban augusztus 6-án és 7-én nagy méretű jég okozott károkat a magánkertekben
Az ezt követő héten augusztus 12-18. közötti időszakban Európa-szerte fordultak elő hevesebb, nagy mennyiségű jéggel kísért zivatarok. Augusztus 12-én Svájcban (6. kép) és Ausztriában (7. kép), 13-án Bosznia-Hercegovina területén (8. kép), Spanyolországban (9. kép) és Franciaországban (10. kép), Olaszországban 14-én és 16-án (11. kép), Ausztriában 16-án (7. kép), Lengyelországban 17-én (12. kép), valamint 18-án Szlovéniában (13. és 14. kép) hullott károkozó jég.
6.kép: Svájcban augusztus 12-én nagy mennyiségű jég kísérte a zivatarokat
7.kép: Ausztriában nagyobb jégdarabok kísérték a zivatarokat augusztus 12-én és 16-án
8.kép: Boszniában nagy mennyiségű jég okozott kárt a magánkertekben augusztus 13-án
9.kép: Spanyolországban nagyon jégdarabok kkísérték a zivatarokat augusztus 13-án
10.kép: Franciaországban nagyobb méretű jégdarabok kísérték a zivatarokat augusztus 13-án és 14-én
11.kép:Augusztus 14-én és 16-án nagyobb mennyiségű jég kísérte a zivatarokat Olaszországban
12.kép: Lengyelországban nagy mennyiségű jég kísérte a zivataroka augusztus 17-én
13.kép: Szlovéniában augusztus 18-án nagy mennyiségű jég okozott károkat a gyümölcsösökben
14.kép: Szlovéniában nagy méretű jég okozott károkat a növénylkultúrákban augusztus 18-án
JÉGBEJELENTÉSEK
Forrás:
https://www.met.hu/rolunk/hirek/index.php?id=5902&m=2
https://www.met.hu/rolunk/hirek/index.php?id=5899&m=2
https://www.idokep.hu/hirek/ismet-zivataros-ejszakank-volt-budakeszin-kozel-70-mm-esett