BEKAPCSOLÁSI ADATOK
A 2024. szeptember 16. és szeptember 30. közötti időszak zivataros napjainak bemutatása a generátorok bekapcsolása és a meteorológiai helyzet szempontjából
Míg az említett kéthetes időszak első napján még a Boris ciklon okozott csapadékos és hűvös időjárást, ezt követően száraz és az átlagosnál kissé melegebb idő köszöntött be. Az utolsó napokban többször fordultak elő záporok, néhol zivatarok, helyenként jelentős mennyiségű csapadék hullott. A talajgenerátorok bekapcsolására az említett időszakban összesen 3 napon volt szükség.
Az érintett talajgenerátorok a jégveszélyes zivatarok érkezésének, kialakulásának megfelelően kerültek bekapcsolásra.
A következő térképeken látható, hogy a generátorokat vármegyénként hány órán át kellett átlagosan üzemeltetni a vizsgált időszakban (1. kép), illetve a kialakult zivatarok milyen mértékben voltak veszélyesek és mely területeket érintették (2. kép).
1. kép: A generátorok átlagos bekapcsolási időtartama vármegyei bontásban szeptember 16. és szeptember 30. között
2. kép: Jégkárveszélyességi térkép szeptember 16. és szeptember 30. között
METEOROLÓGIAI ADATOK
A kéthetes időszak első napján még országszerte sok eső hullott a felettünk tekergő Boris ciklonból, a legtöbb csapadék Váralján hullott, 35 mm. Az ezt követő több mint 1 hétben többnyire száraz idő volt, csak elszórtan alakultak ki záporok, az átlagosnál melegebb volt az idő, 25-30 °C közötti maximumhőmérsékletekkel.
Szeptember 28-án egy markáns hidegfront érkezett, a nyárias időből ősziesre fordult az időjárás. A front jelentős lehűlést, viharos szelet és kiadós csapadékot okozott, helyenként zivatarok is kialakultak. A lehullott csapadék 10-30 mm között alakult és már az első hajnali fagyok is megjelentek a front után.
Nemzetközi kitekintés
Szeptember 19-én Tunéziában (3.kép) nagy mennyiségű jég okozott károkat a növénykultúrákban. Az Egyesült Királyságban szeptember 20-án (7.kép) nagy mennyiségű jéggel érkeztek zivatarok. Franciaországban nagy mennyiségű jég okozott kárt a növénykultúrákban (5-6.kép), ahogyan szeptember 19-én és 28-án Olaszországban is (4.kép). Litvániában szeptember 27-én (8.kép) jéggel érkeztek a zivatarok.
3. kép: Jégeső okozott károkat Tunéziában szeptember 19-én
4.kép: Nagy károkat okozott Olaszországban a jég szeptemberben is
5. kép: Franciaországban szeptember 20-án okozott károkat a jég
6. kép: Franciaországban szeptember 20-án okozott károkat a jég
7. kép: Jégeső az Egyesült Királyságban szeptember 20-án
8. kép: Jégeső Litvániában szeptember 27-én
Forrás: