November 18-án került megrendezésre Budapesten az Agrár EDIH szervezésében a II. összEDIH műhelymunka, melyen mind az öt Magyarországon aktív EDIH képviselői részt vettek.
Az Európai Bizottság a Digitális Európa Program keretében kiadta az Európai Digitális Innovációs Hubok (EDIH) létrehozásáról szóló munkaanyagát, amelyben új finanszírozási programmal fejleszti a 2021 és 2027 közötti időszakban a tagországok gazdaságainak és társadalmainak digitális fejlődését. A program célja volt olyan, nem K+F+I jellegű tevékenységet ellátó közvetítő, koordináló és tanácsadó szervezetek, EDIH-ek létrehozása, amelyek a vállalkozások és az állami intézmények számára hozzáférhetővé teszik a legfrissebb digitális technológiákat. Az EDIH-ek kiemelkedő szerepet játszanak a digitalizációs transzformáció folyamatában. Ezek az egyablakos ügyintézési pontok olyan szolgáltatásokat nyújtanak, melyek segítik a vállalkozásokat és a közszféra szervezeteket a digitális kihívások kezelésében, valamint a versenyképességük növelésében.
Magyarországon az Agrár EDIH projekt az Európai Unió és hazai finanszírozás együttes támogatásával jött létre, mivel az agrárium területén a digitalizáció és az adatalapú döntéshozatal szerepe jelentősen megnőtt az utóbbi években. Célja a mezőgazdasági termelők versenyképességének növelése a digitalizáció eszközeivel. A 2022. október 1-én induló projekt konzorciumának a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is tagja.
A műhelymunka során megvitatásra került, hogy milyen lehetséges kapcsolódási pontok vannak az egyes EDIH-ek között, továbbá az is, hogy a projekt első felének tapasztalatai alapján milyen stratégiai újragondolások szükségesek, mely kihívások igényelnek további tervezést és még több erőfeszítést.
Az Agrár, a DigitalTech, a Data, az MI és a HPC EDIH szakemberei több olyan együttműködési ötletet beszéltek át, amivel egymást segítve valósíthatóak meg a projektcélok. Téma volt a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. pilot projektje, a szaktanácsadói hálózat erősségeinek kiaknázása, valamint az adatokra, a mesterséges intelligenciára, továbbá a HPC szuperszámítógépre alapozott fejlesztések lehetősége is.
Az esemény pozitív hangulatban, a jövőbeli még szorosabb együttműködés reményében zárult.
NAK/Pók Zóra