Az Agrárminisztérium új, 15 milliárd forint keretösszegű pályázattal támogatja a tanyák fejlesztését. A támogatási kérelmek benyújtására az első szakaszban 2025. szeptember 4. és 17. között lesz lehetőség. A pályázat kiemelt célterületei közé tartozik a tanyák villamosenergia- és ivóvízellátásának biztosítása, a szennyvízkezelés fejlesztése, valamint a megújuló energiaforrások alkalmazásának ösztönzése.
A Vidéki infrastruktúra fejlesztések támogatása tanyákon (KAP-RD42-1-25 kódszámú) támogatás célja, hogy a tanyák fejlesztésével hozzájáruljon a vidéken élők életminőségéhez és növelje a települések vonzerejét a lakosság számára. A peremvidékeken élők számára különösen fontos, hogy biztosítva legyenek az alapvető szolgáltatások, amelyek megkönnyítik mindennapi életüket. Ezek közé tartozik az ivóvíz, a megbízható villamos energia és a hatékony egyedi szennyvízkezelés biztosítása, amelyek elengedhetetlenek a tanyák fenntartható fejlődéséhez és a lakosságmegtartó képesség erősítéséhez.
A felhívásra támogatási kérelmet olyan magánszemélyek nyújthatnak be, akik a benyújtást megelőző legalább hat hónapban életvitelszerűen a fejlesztéssel érintett tanyán éltek és lakóhelyük vagy tartózkodási helyük is oda volt bejelentve. (Településlista a felhívás 2-3 mellékletében található)
A támogatási kérelmek benyújtására az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban lesz lehetőség:
- benyújtási szakasz: 2025. szeptember 4. – 2025. szeptember 17.
- benyújtási szakasz: 2025. szeptember 18. – 2025. október 1.
- benyújtási szakasz: 2026. március 5. – 2026. március 18.
- benyújtási szakasz: 2026. március 19. – 2026. április 1.
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatók:
- Villamos energiaellátást biztosító fejlesztés megvalósítása:
- napelemes rendszer telepítése a lakóépület villamos energia ellátása érdekében;
- villamos energia hálózatra történő csatlakozás.
- Egyéb megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek:
- napkollektoros rendszer telepítése a lakóépület használati melegvíz-igényének kielégítése, fűtésrásegítés céljából;
- hőszivattyú rendszerek alkalmazása a fejlesztéssel érintett tanyán található lakóépület kapcsán fűtésre, hűtésre, használati melegvíz-termelésre, fűtésrásegítésre.
- Háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése:
- fúrt kútból való vízellátás;
- vízbeszerző, vízkezelő, víztározó, vízelosztó, víztisztító létesítmények és felépítményei, mely nem haladja meg a napi 50 személy vízellátását;
- háztartási törpe-vízmű;
- vízi-közmű hálózatra történő csatlakozás.
- Háztartási léptékű szennyvízkezelést, - tisztítást szolgáló rendszer kiépítése:
- egyedi szennyvízkezelő berendezéssel;
- tisztítómezővel ellátott oldómedencés létesítménnyel.
Egy támogatási kérelemben több tevékenységre is igényelhető támogatás.
A fent felsorolt tevékenységek mellett, önállóan nem, csak azokat kiegészítve, az alábbi tevékenységek támogathatóak:
- tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése (kötelező elem)
- művelet-előkészítéshez kapcsolódó tevékenységek, terület-előkészítés, műszaki ellenőri szolgáltatás igénybevétele, műveletmenedzsment;
- a fejlesztéshez elengedhetetlenül szükséges berendezések elhelyezésére szolgáló helyiség kialakítása már meglévő épület bővítése, átalakítása által. Bővítés esetén a bővítmény hasznos alapterülete nem haladhatja meg az eredeti hasznos alapterület 50%-át;
- próbaüzem;
- villamos energiaellátást biztosító fejlesztés megvalósítása esetén a már meglévő villamos energia vezetékhálózat rekonstrukciója, továbbá
- az energiatároló berendezések beszerzése és felszerelése;
- egyéb megújuló energia felhasználásához a már meglévő fűtési rendszer cső- és vezetékhálózat rekonstrukciója;
- ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítse esetén az épületen belüli vízvezeték rendszer rekonstrukciója; továbbá az ehhez kapcsolódó közvetlenül és szükséges mértékben érintett ingatlanrészek, helyreállítása.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a felhívás keretében nem támogathatók az alábbi tevékenységek:
- használt eszközök, berendezések beszerzése,
- jármű beszerzés;
- csapadékvíz-elvezető rendszer építése, bővítése, rekonstrukciója;
- szennyvíz közcélú hálózatra történő csatlakozás;
- fenntartási, karbantartási tevékenységek.
A támogatási intenzitása megújuló energia felhasználására irányuló fejlesztések esetén 80 %, minden más tevékenység esetében pedig 95 % lehet.
Az igényelhető támogatás összege ivóvízellátást szolgáló beruházás esetén legfeljebb 13 millió forint, egyéb tevékenységekre legfeljebb 12 millió forint. Amennyiben a pályázó ivóvízellátást célzó fejlesztés mellett további tevékenységtípusra is nyújt be kérelmet, az elnyerhető támogatás összege elérheti a 25 millió forintot is.
A beruházások megvalósítását 25 százalékos előleg is segíti. Ezen előleg elszámolását követően további 25 százalékos előleg lehívására is lehetőség nyílik, ezzel elősegítve a pénzügyi kiszámíthatóságot a megvalósítás során. Fontos újítás, hogy önerő igazolása nélkül igényelhető az előleg.
A pályázattal kapcsolatos részletes információk az alábbi linken érhetők el.
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében megvalósuló további intézkedéseiről a kap.gov.hu oldalon tájékozódhatnak.
NAK / Tószegi-Faggyas Katalin