Figyelem! A beérkezett kérdésekre adott válaszok tájékoztató jellegűek, minden esetben a vonatkozó jogszabályban foglaltak az irányadóak!
A tartalom folyamatosan frissül!
ALAPTÁMOGATÁS (BISS) - FELTÉTELESSÉG
(Az újraelosztó támogatásra (CRISS) vonatkozó kérdés-válaszok ehhez a támakörhöz kerülnek feltüntetésre.)
Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!
A támogathatóság tekintetében nincs változás amiatt, hogy a nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányára vonatkozó előírás 2025-től kikerült a HMKÁ 8. előírásai közül. A mezőgazdasági termelő természetesen az eddigieknek megfelelően tud támogatást igényelni a nem védett nem termelő tájképi elemekre is, és ehhez nem szükséges NPLFA igénylést jelölni. A korábbi éveknek megfelelően a táblarajzot az elem területére is ki lehet terjeszteni, a jogszerű földhasználatnak megfelelően. A tábla továbbra is akkor támogatható, ha a nem termelő tájképi elem területe – ide nem értve a védett tájképi elemet, a fás-bokros gyepterületet és szántóterületen vagy ideiglenes gyepterületen elhelyezkedő vízvédelmi sávot – a tábla területének 50%-át nem haladja meg. A kialakított fedvények alapján a Kincstár ellenőrzéskor természetesen a fedvény helyén a nem termelő tájképi elemet fogja feltételezni/keresni.
A HMKÁ7-et kétféleképpen lehet teljesíteni: vetésváltással VAGY terménydiverzifikációval. Az önmaga után nem vethető növényekre vonatkozó szabály egyértelműen a vetésváltási szabályok közé tartozik. Tehát ha valaki terménydiverzifikációval felel meg a HMKÁ7-nek, akkor nála – az összes többi vetésváltási szabállyal együtt – az önmaga után nem vethető növények szabályának nincs relevanciája.
Más szavakkal: a HMKÁ7 terménydiverzifikációval való teljesítését nem úgy kell tekinteni, mint egy „mentesülési esetet” a vetésváltás alól. Hanem ez két különálló teljesítési út.
Közös szabályok:
Kivételek:
- A 10 hektárnál kevesebb szántót művelő gazdaságok.
- Azok a gazdaságok, amelyek esetében a támogatható mezőgazdasági terület több mint 75 %-a állandó gyepterület és azt gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövény termesztésére vagy az év, illetve a növénytermesztési ciklus jelentős részében vízzel elárasztott növények termesztésére vagy ezek kombinációjára használják.
- Azok a gazdaságok, amelyek esetében a szántóterület több mint 75 %-át gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövény termesztésére, parlagon hagyott földterületként, hüvelyes növények termesztésére vagy e célok közül többre is használják.
- Évelő szántóföldi kultúrákkal borított terület.
- Árasztásos művelésben (víz alatt) termesztett szántóföldi kultúrák.
- Parlagon hagyott terület.
A diverzifikáció esetében a mentesülő üzemtípusok ugyanazok, mint a vetésváltásnál. A különböző növénykultúrák arányának kiszámítása során az egységes kérelem benyújtásának évében május 1. napjától szeptember 30. napjáig tartó időszakot kell figyelembe venni.
Fentieken túlmenően a hatályos uniós jog és a nemzeti feltételesség rendelet egyaránt rögzíti, hogy a 10 ha alatti üzemmérettel rendelkező mezőgazdasági termelők nem tartoznak a feltételességi ellenőrzések és szankciórendszer hatálya alá. Ez azt jelenti , hogy a 10 ha alatti pl. dinnyetermesztők esetében, hogy ezen gazdaságokat sem ellenőrizni, sem szankcionálni nem fogják feltételességben mindaddig, amíg az üzemméretük 10 ha alatti.
Azonban a 10 ha feletti üzemmérettel rendelkezőknél is mentesség állhat fenn a vetésváltás alól – ha a diverzifikációt sem tudják teljesíteni - , ha pl. ökológiai tanúsítvánnyal rendelkező területen termesztik a dinnyét, akkor más jogszabályi hely alapján megint él a mentesség. Ugyanígy (akár) a július végén/augusztusban lekerülő dinnye után lehet vetni zöldtrágya (vagy egyéb) másodvetést, ami ott marad áprilisig-májusig, és akkor megint lehet a jogszabállyal összhangban dinnyét termeszteni (mert a másodvetés megtöri az önmaga után való vetést), ráadásul a talaj takarása is megvalósul.
AGRO-ÖKOLÓGIAI PROGRAM (AÖP)
Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!
A műtrágyázást trágyázásként kell bejelenti az EK felületen, gazdálkodási naplóban megfelelő a műtrágyázás. Agrotechnikai műveletként be kell jelenteni a gyakorlat9 teljesítésébe bevont táblák vonatkozásában valamennyi, tárgyévben elvégzett, a 17/2024. (IV.9.) 8. melléklet szerinti talajművelési munkálatot.
A biotrinsic és a vixerán valóban mikrobiológiai készítményként engedélyezett, de felhasználásukból és kijuttatásukból adódóan AÖP-ben csak növénykondicionálóként elszámolhatók. A biotrinsicet csávázásra használják, míg a vixerán állományban használható. A mikrobiológiai gyakorlatnál a csávázószerként történő használat és állományra történő kijuttatás tiltott. A titan és phylazonit trichon felhasználási és kijuttatási jellege miatt lehet mindkettő gyakorlat esetén használható. Azaz mindig a készítmény lista az irányadó, ahogy a rendelet is ezt említi.
Az újból benyújtott kérelem lesz elfogadott, tehát a másnap bejelentett agrotechnika elfogadásra kerül. A benyújtási időszak előtt elvégzett agrotechnikák bejelentésére egészen a benyújtási időszak végéig lehetőség van. Júni 10.-ét követően erre már nem lesz lehetőség.
„(9) Adott területen betakarítás után a megfelelő talajfedettséget biztosító növény alá csak abban az esetben juttatható ki könnyen oldódó nitrogéntrágya, így különösen hígtrágya, trágyalé, ammónium- és nitráttartalmú műtrágya, ha a trágyázás és vetés közötti időszak a 15 napot nem haladja meg. A kijuttatott hatóanyag nem haladhatja meg a csírázáshoz és az őszi-téli növekedéshez szükséges mennyiséget. Ezen kívül betakarítás után nitrogéntrágyát a szármaradványok lebomlásának elősegítéséhez lehet alkalmazni, legfeljebb a 3. számú melléklet C) pontjában meghatározott mennyiség figyelembevételével. (10) * Tilos könnyen oldódó nitrogéntrágyát kijuttatni a betakarítás után, ha ősszel nem kerül sor újabb kultúra vetésére. Tehát csak az őszi időszakra vonatkozik az előírás, tavaszi kijuttatásra nem. Ettől függetlenül érdemes megfontolni az időben való vetést, hogy hasznosuljon a hatóanyag.
TERMELÉSHEZ KÖTÖTT NÖVÉNY
Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!
Ha 5 fólia van egymás mellett, abban az esetben 5db kép , ha 1 fólia alatt 1 növény van. A képeket növényenként, fóliánként kell elkészíteni. Abban az esetben, ha az 5db fólia alatt ugyanaz a növény van, akkor is 5 db fénykép szükséges . Amennyiben pihentett terület van a fólia alatt, akkor is szükséges képet készíteni.
Ha a kérelemmódosítása nem érinti azt a táblát, akkor nem vonatkozik rá a plusz két hét, deha módosít a táblán, akkor újraindul a két hét!
ERDÉSZETI JOGCÍMEK
Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!
.
AGRÁR-KÖRNYEZETGAZDÁLKODÁS
Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!
A felhívás területen található azonos növényekről, vagy azonos növények tarlójának elkülönítéséről rendelkezik. A területek elkülönítése a kedvezményezett felelőssége, egy mindenkire kötelező jellegű alapkövetelmény az intézkedésen belül. A területek elkülönítésének biztosításával nem csak a vállalással kapcsolatos meg nem feleléshez kötődő szankció kiszabását előzheti meg, hanem a helyszíni ellenőr munkáját segíti, a helyszíni ellenőrzést gyorsabbá teszi. Az előírás értelmezése során fontos szem előtt tartani, hogy a területeknek minél jobban elkülöníthetőnek kell lennie. A TAR10 egy tavalyi növény tarlóját vagy egy idei évi spontán zöldült területet jelentheti, a 3 évvel ezelőtti növény „tarló”-ja inkább kategorizálható egy felfüvesedett (ideiglenes gyep) területként. Az Ön példája szerinti, műveletlen, helyenként gyomos, felfüvesedett terület (mely egykoron őszi búza volt) vélhetően megkülönböztethető az ellenőr számára egy friss vetésű őszi búza kultúrától vagy annak friss tarlójától.
Amennyiben a kérdés a 98. sorszámú előírás („A talajfelszín megsértésével járó gépi munkavégzés április 1. és július 15. között nem végezhető, kivéve a betakarítás utáni tarlóhántást.”) miatt merült fel, akkor javasolják, hogy ha a főnövényi vetése megtörtént az Egységes Kérelem benyújtásának jogvesztő határidejéig (azaz 2025.06.10-ig) akkor kerüljön benyújtásra a vis maior kérelem is, és a tábla vonatkozásában kerüljön megjelölésre a megsértett előírás.” (A vetéssel a vetésszerkezeti előírás teljesülhet, ha az releváns).
Az AKG esetében a tervezett agrotechnikai műveleteket az egységes kérelemben előre be kell tervezni. Az agrotechnikai műveletek elvégzésének tervezése az EK rendelet alapján kötelező, az új felhívás „csak” átemelte. Továbbá, az 5 éves programban a tervezés segítségül is szolgálhat a megtett vállalások lekövetéséhez, s így még a betervezett műveletek elvégzésére figyelmeztetést is tudnak küldeni. A jelenleg hatályos felhívás nem fogalmaz meg szankciót arra vonatkozóan, ha nem történik meg a tervezés. A benyújtó felület funkció alapján a tervezés módosítására van lehetőség, illetve amennyiben a ténylegesen elvégzett művelet máshol / más területmérettel történik, akkor a tervezet felülírható. Az előírás teljesítése során minden esetben az elvégzett művelet kerül figyelembevételre ÉS amennyiben az elvégzett művelet bejelentése nem a felhívás szabályainak megfelelő, akkor nem kerül figyelembevételre.
GAZDASÁGÁTADÁS
Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!
A szerződés megkötésének időpontjában.
Igen, ha a szerződéskötés időpontjához képest 5 éven belül eléri.
Nem, kizárólag a mezőgazdasági őstermelő vagy mező-, erdőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki a törvényben foglat további feltételeknek is megfelel.
Igen, legalább 10 évig saját nevében és saját kockázatára folytatta tevékenységét, és ebből igazoltan árbevétele származott.
Igen, legalább 5 éve tulajdonosi földhasználója vagy más jogcímen a földhasználati nyilvántartásba legalább 5 éve bejegyzett földhasználója, erdőgazdálkodói nyilvántartásba legalább 5 éve bejegyzett erdőgazdálkodója.
Igen, ha a mező-, erdőgazdasági hasznosítású földet 5 éven belül szerzete.
Igen, de kizárólag akkor, ha gazdaságátadási szerződés a Gátv. 5. § vagy a 11. § alapján megszűnik, vagy a gazdaságátvevő halálát követően a gazdaságátadó a gazdaságátvevő örököseként a gazdaság részét kepéző mező- és erdőgazdasági hasznosítású föld tulajdonjogát vagy földhasználati jogosultságát megszerzi.
Igen, a gazdaságátadónál legalább tíz évvel fiatalabbnak kell lennie.
Nem, kizárólag a mezőgazdasági őstermelő vagy mező-, erdőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki az átvenni kívánt gazdaság működtetésére a jogszabályban előírt feltételeknek megfelel, vagyis, aki az átadóval "hozzátartozói lánc" kapcsolatban van, vagy vele munkaviszonyban áll.
Igen, az a hozzátartozó, aki a gazdaságátadóval a családi gazdaságokról szóló törvényben meghatározott hozzátartozói láncolatban áll.
Nem, az is átveheti, aki a gazdaságátadóval legalább 7 éve munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll.
A bedolgozói munkaviszony, valamint a személyes közreműködéssel járó gazdasági társasági tevékenység.
Nem, nem lehet.
Nem, a jogutódlás a jogviszony folytonosságát fenntartva a harmadik fél hozzájárulása nélkül következik be.
Amennyiben a hitelező úgy ítéli meg, igen, szükség lehet pótfedezet bevonására, amelyet a gazdaságátadó, a gazdaságátvevő és a hitelező által aláírt háromoldalú nyilatkozat tartalmaz. Ez a nyilatkozat a hitelező részéről mindazon vagyontárgy vonatkozásában, amelyet a hitelező javára bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom terhel, a tulajdonjog átruházására vonatkozó hozzájáruló nyilatkozatnak minősül.
Nem, a jogviszony folytonossága fent marad, a szerződésbe belépő gazdaságátvevő lesz felelős a gazdaságátadó által okozott károkért és a gazdaságátvevővel szemben lehet érvényesíteni a gazdaságátadó szerződésszegéséből eredő egyéb igényeket is.
Igen, azok a dolgok adhatóak át, amelyekre nézve a gazdaságátadót megilleti a termelés szervezésének, valamint - a vetőmag-bértermelés, a bérnevelés, a bérhizlalás és a kihelyezett állat tartása kivételével - a termelés eredménye felhasználásának a jogosultsága.
A szerződés megkötésének időpontjában.
Igen.
Igen, ez a gazdaságátadási adásvételi szerződés.
Igen, ez a gazdaságátadási ajándékozási szerződés.
Igen, ez a gazdaságátadási tartási szerződés.
Igen, ez a gazdaságátadási életjáradéki szerződés.
Igen, a gazdaságátadási szerződésben érintett föld fekvése szerint illetékes, 4 kijelölt vármegyei kormányhivatal egyike hagyja jóvá.
A mezőgazdasági igazgatási szerv az okiratok beérkezésétől számított 60 napon belül hozza meg a határozatát.