Figyelem! A beérkezett kérdésekre adott válaszok tájékoztató jellegűek, minden esetben a vonatkozó jogszabályban foglaltak az irányadóak!

A tartalom folyamatosan frissül!

ALAPTÁMOGATÁS (BISS) - FELTÉTELESSÉG

(Az újraelosztó támogatásra (CRISS) vonatkozó kérdés-válaszok ehhez a támakörhöz kerülnek feltüntetésre.)

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

.

AGRO-ÖKOLÓGIAI PROGRAM (AÖP)

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

AÖP vállalásnál a szántóterületek minimum 50%-án kell alkalmazni a készítményt. Az említett szer valamennyi szántóföldi kultúrában használható, nem csak az őszi árpára. Minimum egyszer, maximum háromszor juttatható ki egy tenyészidőszakban minimum 2 l/ha, maximum 3 l/ha dózisban, legfeljebb 2%-os töménységben. Tehát 1 l/ha dózis nem elegendő, mivel a gyakorlat teljesítése során az engedélyokiratban foglaltak az irányadóak.

A kötelező agrotechnikai bejelentések számának csökkentése érdekében a tavalyi évhez képest egy szűkített lista került összeállításra. A jelen listával kapcsolatban nem várható további módosítás. 

A gyakorlat teljesítésébe bevont táblákon a talajművelés – ideértve a szervestrágya vagy növényi maradványok talajba dolgozását is – során olyan technológiát kell választani, amely nem jár a talaj forgatásával. A maximum 10 cm-ig elvégzett munkálat bedolgozásnak számít, beleértve a max. 10 cm-ig elvégzett tárcsázást is.

Az Agro-ökológiai Programban több gyakorlat esetében – így pl. mikrobiológiai szerek, növény és talajkondícionálók, karbamid – indokolt a felhasznált szerekkel kapcsolatosan dokumentumok megőrzése egy esetleges helyszíni ellenőrzés során történő bemutatáshoz.
Az alkalmazott készítményekről elsődlegesen számla megléte szükséges. A számla szólhat saját névre, mely tartalmazza a mennyiségre vonatkozó adatokat is. Amennyiben a számla nem saját névre szól, úgy az alábbiak fogadhatóak el.
- a termeltetővel, őstermelők családi gazdaságával, termelői integrációs szervezettel, termelői csoporttal vagy termelői szervezettel kötött szerződés,
- a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet által a gazdálkodó részére átadott készítmény mennyiségét, valamint a származás megjelölését tartalmazó, a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet által kiállított dokumentum
- a termeltető, őstermelők családi gazdasága, termelői integrációs szervezet, termelői csoport vagy termelői szervezet nevére szóló érvényes, mennyiségre vonatkozó adatot tartalmazó számla másolata (amelyen a feltüntetett vételár kitakarható).
Mind a 24/2023, mind a 25/2024 Magyar Államkincstári közlemény AÖP-re vonatkozó melléklete tartalmazza az alábbi bekezdést:
Fentieken túl szükséges még a felhasznált mennyiséget és a felhasználhatósági időt igazoló kísérő dokumentumok másolata vagy göngyöleg.
Fontos! Az igazoló dokumentumokat a felhasználást követően 10 évig meg kell őrizni, míg a göngyöleget 2 évig, az annak címkéjéről készült, a feliratokat olvashatóan ábrázoló fényképet pedig további 8 évig, amennyiben ez utóbbit használja az ügyfél a felhasznált mennyiség vagy a felhasználhatósági idő (vagy annak hiánya) igazolására.
A dokumentumokat és a göngyöleget a Kincstár helyszíni ellenőrzés keretében ellenőrízheti, azt beküldeni sehova sem kell.
Tehát 2 év után a göngyöleg leadható (fénykép szükséges). Abban az esetben, ha rendelkezésre áll felhasználhatósági időt igazoló dokumentum, úgy azonnal leadható. Így nem ellentétes az AÖP rendelettel.

A gyakorlat keretében a gyakorlat vállalással érintett földhasználati kategóriába tartozó területek egyikéről legalább egy georeferált fotó benyújtása kötelező. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az egyéb gyep és a Natura 2000 gyep földhasználati kategóriában is vállalta a gyakorlatot, abban az esetben mindkét földhasználati kategóriában kell legalább egy képet készíteni és benyújtani. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ideiglenes gyep nem külön földhasználati kategória, az ideiglenes gyep tábla elhelyezkedés alapján tartozhat egyéb gyep és Natura 2000 gyep földhasználati kategóriába is azzal, hogy egy tábla csak egy földhasználati kategóriához sorolandó.A 2023. évhez hasonlóan nem kell minden kaszálásról fényképet készíteni, elég csak földhasználati kategóriánként egy fotó csatolása

A kaszálást lehet legeltetett gyepen bejelenteni (csak a legeltetést nem lehet kaszált gyepen vállalni). Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a tisztító kaszálás nem tilos, hanem a gyakorlat teljesítéséhez az évi legalább egy kaszálás az nem tisztító kaszálás kell hogy legyen, hanem kaszálék begyűjtésével történő kaszálás. Tehát a területen lehet tisztító kaszálást végezni, de lennie kell legalább egy (lehet több is) olyan kaszálásnak ami nem tisztító kaszálás.

FIATAL GAZDA

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

Azt a dátumot kell választani, amikor a valóságnak megfelelően megkezdte a mezőgazdasági tevékenységet. 2023.06.09. után, de a 2024-es EK beadás előtt. Szükséges valamilyen formális dokumentum, amivel alá tudja támasztani a felületen tett nyilatkozatot a mezőgazdasági tevékenység kezdő dátumáról. Ez lehet pl. földhasználati lap, számla, gazdálkodási napló stb. Az egyéb kategóriában lehet akár adószámos magánszemély, vagy csak magánszemély is. 

TERMELÉSHEZ KÖTÖTT NÖVÉNY

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

Termeléshez kötött támogatás másodvetésű kultúrára is igényelhető, azzal a kikötéssel, hogy mezőgazdasági termelő adott tárgyévben egyidejűleg egy tábla vonatkozásában több típusú termeléshez kötött közvetlen támogatást nem igényelhet.

TERMELÉSHEZ KÖTÖTT ÁLLAT

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

EGYÉB TÉMAKÖRÖK

(Átmeneti nemzeti támogatás (ÁNT), Történelmi bázosjogosultság (TB), Változásbejelentés)

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

A "VP4-10.2.1.1-21 pályázat felhívás 3.4.2. Mérföldkövek tervezésével kapcsolatos elvárások pontja értelmében a 2022-ben támogatási kérelmet beadók 1. kifizetési igénylésüket a 2023. évi egységes kérelem benyújtási ideje alatt nyújthatták be.

A pályázati felhívás VI. Jogkövetkezmények érvényesítésének szabályai című fejezetének 12. pontja az alábbit rögzíti:

„12. Amennyiben a támogatást igénylő az adott évben egyáltalán nem nyújt be kifizetési igénylést a támogatott fajtára, úgy az adott fajtára vonatkozó támogatási jogosultsága megszűnik, és az adott fajtára vonatkozó, már igénybe vett teljes támogatási összeget köteles visszafizetni.”

Tehát a 2022. év januárjában benyújtott támogatási kérelem vonatkozásában a kérelmező 2022-ben még nem, csak 2023-ban igényelhetett volna kifizetést. Tekintettel arra, hogy ezt a kérelmező a 2023. évi egységes kérelem benyújtási ideje alatt nem tette meg, így a pályázati felhívás VI. Jogkövetkezmények érvényesítésének szabályai című fejezetének 12. pontjában rögzítettek értelmében az adott fajtára vonatkozó támogatási jogosultsága megszűnt, így értelemszerűen az idei évben sem nyújthat be már kifizetési kérelmet."

A földhasználati kategóriák közötti váltás nem megengedett, vagyis december 31-ig fenn kell tartani adott kategóriát. A lucerna fenntartásra kifejezetten nincs fenntartási kötelezettség, azonban a feltételesség, a minimumkövetelmény szabályait be kell tartani.

Arra kell figyelemmel lenni, hogy a jelenlegi Pályázati Felhívás szabályait december 31-ig be kell tartani, majd az új Pályázati Felhívás fogja tartalmazni az új szabályokat. Erről jelenleg nem tudunk tájékoztatást adni.

A 2018. évi Pályázati Felhívás alapján az ültetvény újratelepítését a kivágással érintett KET vonatkozásában a kivágás befejezésétől számított 12 hónapon belül kell elvégezni. A kivágást a Kincstár felé be kell jelenteni. Ha az ültetvény kivágás anélkül történt, hogy a támogatást igénylő a kivágott, támogatási jogosultsággal érintett ültetvényét újratelepíti, akkor a kivágás bejelentését követő 12 hónapon belül a visszatelepítés nélkül kivágott terület nagyságához igazodó visszavonási kérelmet kell benyújtania az Államkincstárnak. Ennek megfelelően a Pályázati Felhívás alapján az újratelepítésre 12 hónap áll rendelkezésre. Fentieken túl a gazdálkodónak meg kell felelnie az egységes kérelem rendeletben foglalt feltételeknek, továbbá a feltételesség rendelet szerinti feltételeknek.

A 4%-os nem termelő tájképi elem és terület (NPLFA) kötelező aránya több területtípussal is teljesíthető. A 2023. december 31. előtt elvetett lucerna jelölhető NPLFA parlagként, ekkor azonban kaszálék a területről a január 1-től augusztus 31-ig tartó időszakban nem hordható le. Az NPLFA parlagként jelölt területen a pihentetési időszak alatt növényvédőszer kijuttatása tilos.

A lucerna hasznosítású tábla nitrogénmegkötő növénnyel bevetett NPLFA területként is jelölhető, ekkor más előírások vonatkoznak rá. Nitrogénmegkötő NPLFA-ként történő elfogadhatósághoz kötelező a pillangós növény legalább 50%-ot elérő csíraszám aránya, a területen tartás május 1. és szeptember 30. között, vegyszer - ideértve a csávázott vetőmagot - tárgyévben nem juttatható ki, amíg a növény a területen van. (2024. évi vetés esetén, amennyiben a vetés a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervből nyújtott támogatások igénybevétele során alkalmazandó feltételekről szóló AM rendelet kihirdetése után történik, kötelező a minősített vetőmag. A jogszabály a válasz írásának időpontjában még nem került kihirdetésre.)
Szárzúzást semmiképp nem kell lucernára jelenteni az EK-ban.
Bármelyik NPLFA terület jelölése esetén a gazdálkodási napló vezetése kötelező!
A 2024. támogatási évben lehetőség van a 4%-ot bármely NPLFA területtípussal teljesíteni, nem kötelező parlagot jelölni, és az ökológiai jelentőségű másodvetés is teljes területtel kerül figyelembevételre (a súlyozási tényezőjét 0,3-ról 1-re emelték).

A jogszabály 21. mellékletben tételesen felsorolja azokat az ősszel vetett növénykultúrákat, amelyek kizárólag 2024-ben csak akkor fogadhatók el talajtakarásos parlag NPLFA-ként, ha az EK beadásra nyitva álló határidő végéig 2024-ben szárzúzás történik. (1. Őszi búza 2. Őszi durumbúza 3. Őszi tönkölybúza 4. Őszi novum búza 5. Őszi tönke búza 6. Őszi alakor búza 7. Őszi árpa 8. Őszi zab 9. Őszi tritikálé 10. Őszi káposztarepce 11. Mák (őszi))
Az EK beadófelületén csak ezen növénykultúrák esetében került kialakításra a lehetőség szárzúzás agrotechnika bejelentésére.

A többi talajtakarásos parlagként elfogadható kultúrát a 3. melléklet tartalmazza, ezek esetén a kaszálás vagy szárzúzás nem kötelező, de a kultúrállapot fenntartására csak ezek az agrotechnikák állnak rendelkezésre. Ezeket nem kell bejelenteni! (Kaszálék nem hordható le.)
A lucerna telepítésével kapcsolatban bővebben ld. az előző kérdésre írt választ – a 2024. évben telepített lucerna kizárólag nitrogénmegkötő növénnyel bevetett területként jelölhető NPLFA akkor, ha május 1. előtt elvetésre kerül a minősített, nem csávázott vetőmag és legalább szeptember 30-ig a területe van, növényvédőszer kijuttatás nem történik.

A végzettség után járó pontok elismerésében nem történt változás a korábbi feltételekhez képest az új pályázati feltételrendszerben sem. Ahogy eddig is, az alkalmazott végzettsége után is részesülhet pontokban a kérelmező, csak ebben az esetben csatolni kell a munkaszerződést is. A pályázati felhívás 6. mellékletben a végzettségnél fel van tüntetve az erre vonatkozó információ.

A változás az annyi, hogy a képzettséget külön, a támogatási kérelemtől függetlenül egy másik menüpontban kell benyújtani. Ez a felület már él, nyitott és most is használhatják az ügyfelek. Itt benyújtja egyszer a kérelmező − vagy annak meghatalmazottja – és ha minden rendben van akkor azt a Magyar Államkincstár (továbbiakban: Kincstár) nyilvántartásba veszi, így utána már nem kell minden egyes kérelemhez újra és újra csatolni azt, hanem a nyilvántartásból ellenőrzi a Kincstár.

Felhívjuk a figyelmet azonban arra, hogy annak a személynek a munkaszerződését, akinek a képzettsége után plusz pontot szeretne érvényesíteni a kérelmező, továbbra is a támogatási kérelemhez kell csatolni!

Agrárvégzettségek esetén az 504/2013. (XII. 29.) Korm. rendeletben meghatározott, a támogatási kérelem szempontjából releváns felsőfokú vagy középfokú agrárvégzettségért jár többletpont. A többletpont természetes személyeknek, gazdasági társaságoknak és költségvetési szerveknek is megítélhető. Utóbbi esetekben a többletpont a társaság/költségvetési szerv vezető tisztségviselőjének, alkalmazottjának vagy tagjának agrárvégzettsége alapján adható.

A pályázati felhívás 11.3., Képzettségi nyilvántartás című pontja az alábbiakat rögzíti még:

A képzettségi nyilvántartásba történő bejelentés szabályairól a Magyar Államkincstár 20/2024. (IV. 4.) számú közlemény rendelkezik, amely az alábbi elektronikus útvonalon megtalálható:

https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/kozlemenyek/-/kozlemeny/20-2024-iv-4-szamu-kincstarkozlemeny

Ha a kedvezményezett a felhívás 6. mellékletében szereplő táblázat 3. pontja szerinti „Agrárvégzettség” értékelési szempont ellenőrzéséhez szükséges okirat vagy bizonyítvány másolatát az NKÜ felé korábban még nem nyújtotta be vagy az igazolás alapjául szolgáló képzettség tekintetében változás történt, akkor azt a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg köteles benyújtani.

Az ügyfél mezőgazdasági árbevétele az adott évre vonatkozóan nem haladja meg az összes árbevétel 40%-át, abban az esetben az előzményben szereplő besorolási javaslat megfelelő ('001 - Egyéb - nem mezőgazdasági tevékenység - élelmiszeripar nélkül'), ha ezt meghaladja, abban az esetben a kitöltési útmutató szerinti tevékenységet javasoljuk választani.

Vis maior jelentésnél tényleges vis maior legyen, mert ellenkező esetben a gazdálkodó csak ronthat helyzetén pl. vis maior: szélsőséges időjárási körülmény (így különösen földrengés, árvíz, szélvihar, aszály, belvíz, tűzeset, jégeső, fagy, felhőszakadás, villámcsapás). A táblaszintű vis maior bejelentési lehetősége még nem lehetséges, de az általános vis maior felület addig igen. Mobilgazda általi fotó igazolhatja a vis maior állapotot, amennyiben szélvihar általi kár keletkezett. A vis maior bejelentésére 21 nap áll rendelkezésre, ám, ha akadályoztatva van a gazdálkodó, úgy az akadály megszűnésétől számítódik a 21 nap, de legfeljebb 6 hónap áll rendelkezésre a vis maior eseménytől számítva. Amennyiben főnövényként került a repce bejelentésre és a vis maior helyzetet a MÁK felé a Kormányhivatal leigazolja,  az AKG vetésszerkezet természetesen elfogadásra kerül, majd ezt követően célszerű másodvetésként a kukoricát felvinni. 

A jogszerű földhasználat igazolására vonatkozó szabályozást 2024-től az 54/2023. (IX.13.) a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló AM rendelet 61. § (4) bekezdése tartalmazza.A kérelem benyújtásnál csatolja az igazoló dokumentumokat azokra a területekre, amit nem a saját nevére bejegyzett földhasználattal szeretne majd igazolni. Földhasználatilapot és tulajdoni lapot nem kell csatolni, arról elég nyilatkozni, akkor is, ha a közeli hozzátartozó a bejegyzett földhasználó vagy tulajdonos. Továbbá csatolja a közeli hozzátartozói minőséget igazoló dokumentumokat is.

ERDÉSZETI JOGCÍMEK

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

.

AGRÁR-KÖRNYEZETGAZDÁLKODÁS

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

.

ÖKOLÓGIA GAZDÁLKODÁS

Felhívjuk a figyelmet, hogy a „Gy.I.K.” tájékoztató jellegű, melynek tartalma folyamatosan frissül!

.

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám