Országos hírek

Amikor Brüsszel az ukrán csatlakozást erőlteti, akkor minden uniós termelő megélhetésével és az EU élelmezés-biztonságával játszik – fogalmazott portálunknak Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Vele készült interjúnkat alább olvashatják.

– Veszélyeket hordoz magában Ukrajna esetleges EU-csatlakozása az agrárium, élelmiszeripar vonatkozásában?

– Határozottan nagy veszélyeket hordoz magában. Hatalmas mértékű kockázata van Ukrajna csatlakozásának mind az agrárpiacokra, mind az élelmiszer-biztonságra, mind a termelők, élelmiszer-előállítók megélhetésére.

Nagyon nagy valószínűséggel az egész uniós agrár-élelmiszer ágazatot tönkretenné a csatlakozás. Mind a magyar, mind a többi uniós ország agráriumában jelentős visszaeséseket, ugyanakkor a fogyasztók számára komoly élelmiszer-biztonsági kockázatokat is hordozna az esetleges csatlakozás.

– Tudná érzékeltetni, hogy mekkora piaci szereplőről van szó?

– Ukrajna a világ egyik vezető agrárexportőre, több mint 40 millió hektárnyi termőfölddel. A méretek érzékeltetése végett: ez a magyarországi termőterület nyolcszorosa, illetve az EU teljes termőföld területének is több mint negyede. Mintegy 400 millió ember élelmezéséhez elegendő mezőgazdasági kibocsátással bír Ukrajna, és az ország az egész világ teljes búzatermelésének nagyjából 10 százalékát adja. Kukoricából közel 30 millió tonna termett náluk tavaly, ami a magyarországi termés hatszorosa. Az ukrán élelmiszerexportnak pedig több mint a fele Európába irányul. Például míg korábban az EU-ba évente 90 ezer tonna baromfihús érkezett Ukrajnából, a háború kitörését követően ez meghaladta a 280 ezer tonnát is.

– A brüsszeli döntéshozók mégis miért erőltethetik a gyorsított csatlakozást?

– Ez bizony jó kérdés, amit számos más ország agrár-érdekképviseleteivel egyetemben sokszor felteszünk a számukra. Mindenesetre az kiváltképp elgondolkodtató, hogy amíg Brüsszelben az ukrán agrárium, gazdálkodók megsegítéséről beszélnek, addig Ukrajnában főképp nyugati tulajdonú, külföldi bejegyzésű mamutcégek töltenek be vezető szerepet az agráriumban. Kihasználva azt, hogy hatalmas földterületeket lehet összevásárolni, illetve azt, hogy ott a bérek rendkívül alacsonyak. Emellett ezek a nyugati befektetők modern öntözési rendszereket és a legkorszerűbb technológiákat telepítik. Ugyanakkor a szigorú uniós termelési, fenntarthatósági előírások nem vonatkoznak az ottani termelésre, ezáltal is olcsóbban, de az uniós termelési követelményeknek nem megfelelve, azokat kikerülve lehet termelni.

– Azaz élelmiszer-biztonsági kockázata is lehet onnan az unióba behozandó áruknak?

– Ide kapcsolódóan megemlíteném, hogy több olyan növényvédő hatóanyagot használnak Ukrajnában, amit az EU rég – akár már évtizedekkel ezelőtt – betiltott. Emellett a növényvédő szer kereskedelem jelentős része teljesen ellenőrizetlenül, feketén zajlik. Továbbá engedélyezett a génmódosított növények termesztése is, ami például nálunk az alaptörvényben is tiltott.

Az európai uniós termelés igen szigorúan szabályozott az agrárium, élelmiszeripar minden szegmensében, ami a termelőkre költségeket is ró – de ezek az elvárások Ukrajnára nem vonatkoznak.

– Amennyiben Ukrajnát felvennék tagállammá az unióba, annak milyen anyagi vonzatai lennének?

– Egyrészt az uniós piacot elárasztó ukrán árudömping romboló hatásával sajnos szembesülhettünk az elmúlt években. Ez még tovább fokozódna. Az ukrán gabona magyarországi exportja – a brüsszeli enyhítő szabályozás miatt – a háború előtti 5 millió dollárról 400 millió dollárra ugrott fel 2022-ben, ami a hazai felvásárlási árak bezuhanását okozta. Ezen túl óriási mennyiség érkezett például olajos magvakból, baromfiból, tojásból és mézből is.

Ráadásul Ukrajna a jelenlegi uniós szabályozás alapján mintegy 85 milliárd eurót kapna az uniós Közös Agrárpolitika keretéből, a teljes uniós agrárbüdzsé negyedét. Ezt a forrást pedig a magyar és a többi európai uniós gazdától vonnák el.

Összességében amikor Brüsszel az ukrán csatlakozást erőlteti, akkor minden uniós termelő megélhetésével, az EU élelmezés-biztonságával is játszik.

Fotó: NAK/Lévai Zsolt

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám