Nemzetközi hírek

64. IALB | 14. EUFRAS | 11. SEASN Nemzetközi Konferenciát tartottak 2025. június 25-26-án Leuvenben és Brüsszelben „A tanácsadók és oktatók szerepének megerősítése a Közös Agrárpolitikában (KAP) – most és a jövőben” címmel, amely a tanácsadók nemzetközi együttműködését és a szakmai párbeszédet kívánta erősíteni, a szakpolitikai folyamatok és a gyakorlati megvalósítás között.

A konferencia nyitóünnepségén elhangzott, hogy a mezőgazdasági tanácsadók szerepe soha nem volt ennyire fontos, mint napjainkban. Az eseményen elhangzottak megerősítették: a szektor előtt álló kihívások – költségnyomás, munkaerőhiány, szigorodó állatvédelmi szabályozások – mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap a mesterséges intelligencia, a digitalizáció és a geopolitikai változások hatása. A tanácsadók nap, mint nap szembesülnek ezekkel a kihívásokkal, így abban kell támogatni a gazdálkodókat, minél könnyebben tudjanak alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz.

A konferencia rávilágított a KAP és az AKIS (Agrártudás és Innovációs Rendszer) közötti szoros kapcsolatra is. A tanácsadói hálózatok – mint az IALB, EUFRAS, SEASN – közötti együttműködés továbbra is aktív, és kulcsszerepet játszik a klímaváltozás, szabályozási változások és az élelmezési kihívások kezelésében.

Fontos felismerés volt, hogy a tudományos eredmények gyakran nehezen értelmezhetők a gyakorlatban. Ezért is vállal közvetítő szerepet a tanácsadás: segít lefordítani az elméleti eredményeket a gazdák nyelvére, továbbá támogatja a kutatók és gazdálkodók közötti párbeszédet.

Inspiráló előadások is színesítették a programot. Bernadette Bennett szimbolikus bemutatója rávilágított a mentorálás, a kommunikáció és tudásmegosztás fontosságára. A fiatal tanácsadók digitális jártassága és a tapasztalt kollégák gyakorlati bölcsessége kiválóan kiegészítik egymást, ezért fontos az együttműködés szerepe az AKIS-ban.

Egy modernAKIS  felmérés szerint a tanácsadók legnagyobb kihívása az időhiány, ami korlátozza a tudásfejlesztésre szánt időt, továbbá elhangzott, hogy a jövőben kiemelt szerepet kapnak a digitalizáció, a klímaváltozás, a pénzügyi tervezés, a megújuló energiák és nemzetközi tudásmegosztás tématerületei.

A „gyakorlati közösségek” modellje – ahogy Laure Triste bemutatta – lehetőséget ad az egymástól való tanulásra és a tanácsadói módszerek közös fejlesztésére. Marleen Gysen pedig az ATTRACTISS eszköztárán keresztül mutatta be, hogyan válhat a kommunikáció a hatékony együttműködés alapjává.

A konferencián bemutatásra került a magyar AEDIH projekt, mely bemutatkozásra a Poszter szekcióban került sor.

AEDIH bemutatása a poszter szekcióban. Forrás: Vér András, SZE

Az AEDIH elsődleges célja, hogy támogassa a mezőgazdasági termelők digitális transzformációját, a digitális megoldások alkalmazásának elterjedését. Másodlagos cél az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése az adatalapú agrár szaktanácsadásra. Az AEDIH célkitűzése továbbá, hogy a már működő Digitális Agrárakadémia szolgáltatásaira épülve a meglévő digitális közszolgálatásokat, nyílt adatokat tartalmazó adatbázisokat megismertesse a programba bekapcsolódó termelőkkel, agrár szaktanácsadókkal és startup-vállalkozásokkal. A projekt elsődleges célcsoportja tehát a mezőgazdasági termelők, másodlagos célcsoportja a mezőgazdasági szaktanácsadók és az innovációval foglalkozó vállalkozások.

A résztvevőknek lehetőségük volt a DG AGRI képviselőivel való találkozásra, amely megerősítette, hogy a döntéshozók nyitottak a terepen dolgozók gyakorlati tapasztalatainak megismerésére és ezen tudás felhasználására a szakpolitikában. A HORIZON és EIP-AGRI programok továbbra is támogatják a kutatást és a gyakorlati megoldásokat, különös figyelmet fordítva a tudás széles körű terjesztésére.

A konferencia a magyar résztvevők számára nemcsak szakmai fejlődést, hanem inspirációt is jelentett. Megerősítést kaptak abban, hogy a tanácsadók szerepe nélkülözhetetlen a mezőgazdaság jövőjének alakításában.

 

NAK / Jakab Ágnes, Pók Zóra és Pardavi Laura (innovációs tanácsadó)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám