Az adatalapú gazdálkodás, illetve a digitális technológiák iránt érdeklődő gazdálkodóknak szóló AEDIH képzéssorozat legutóbbi alkalma május 14-én, Szekszárdon került megrendezésre. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, mint konzorciumi tag adott otthont Tolna Vármegyei Igazgatóságán a Szántóföldi növénytermesztés témájú, táblageometriát, termőzónákat és adatelemzési gyakorlatot is magában foglaló középszintű agrárdigitalizációs oktatásnak.
A mezőgazdaság területén a kisebb cégek, családi gazdaságok sok esetben nehezen találják meg és építik be mindennapjaikba azokat az újabb technológiákat, amelyek a saját vállalkozásuk tekintetében megoldást jelenthetnének valamilyen fejlesztési igényükre - pedig a digitalizáció, az adatgyűjtés és az információk felhasználása nekik is sok lehetőséget nyújthat. Az AEDIH projekt éppen ebben támogatja a termelőket. Előzetes igényfelmérés után, az adatok, a feltételek és a rendelkezésre álló lehetőségek alapján, szaktanácsadók bevonásával segít összeállítani az adott gazdaság digitalizációs fejlesztési tervét. Az agrárvállalkozók de minimis (csekély összegű támogatás) keretének terhére nyújtott, térítésmentes szolgáltatásaival – úgymint képzés és kapacitásfejlesztés, beruházás előtti tesztelés, bemutatóüzemek látogatása vagy forrástervezés – támogatja a gazdálkodókat a tervben foglaltak megvalósításában. A de minimis támogatás részleteiről itt találhatók bővebb információk.
Szekszárdon a fő téma a térinformatika volt: minden résztvevő a saját maga által hozott adatokon keresztül sajátíthatta el az agráradatok kezelését és a dedikált táblageometriai műveletek elvégzését térinformatikai szoftverkörnyezetben. A résztvevők megismerhették többek között a védősáv, átlapolás, pufferzóna műveleteket, egy domborzatmodell készítését. A programban szerepelt még Copernicus űrfelvétel letöltés, biomassza indikátorok generálása és elemzése, valamint a talajtermékenység és a biomassza indikátorok összehasonlítása.
A fentiek gyakorlásával, a térinformatikai alapismeretek hasznosításával, az alapadatok és az eredmények elemzésével az agrárvállalkozások hatékonysága nagy mértékben növelhető.
A következő AEDIH képzésekről ide kattintva tájékozódhat.
NAK / Pók Zóra