A Tanyafejlesztési Program keretében megnyílt az alföldi tanyás térségek tanyafejlesztési pályázata, melyen induló tanyagazdaságok is indulhatnak. A pályázat célja a gazdálkodási feltételek javítása, a saját részre történő termelés alapjainak biztosítása, a tanyák fenntartható működtetése.
A pályázaton magánszemély, őstermelő vagy egyéni vállalkozó indulhat (5999 STE termelési értéket nem meghaladó gazdasággal), amennyiben Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg, vagy Pest megyei (ez utóbbinál csak bizonyos tanyasias járásokban) tanyán lakhellyel rendelkezik, mely saját vagy közeli hozzátartozója tulajdonában áll.
Kisléptékű infrastruktúra-fejlesztésre, kézműves háziipari feldolgozó kapacitás kialakítására, gazdasági épület felújítására, gazdálkodáshoz szükséges gépek, eszközök beszerzésére, valamint vagyonvédelmi eszközök beszerzésére, karám/kerítés kialakítására/felújítására, szaporítóanyag beszerzésre és állatállománybővítésre ad lehetőséget a pályázat. Az infrastruktúra fejlesztés, vagyis a víz, szennyvíz és villamosenergiahálózat fejlesztése nem haladhatja meg a pályázati összköltség 50%-t. Előkészületi költségek (2021.02.03. előtti) is elszámolhatóak maximum 10%-ig. A komplex, többcélú fejlesztés a pályázat elbírálásánál előnyt jelent. Tanyánként és személyenként is csak egy pályázat nyújtható be.
Maximum 3 000 000 Ft támogatás igényelhető, 75%-os (fiatal gazdák esetében 90%-os) támogatási intenzitás mellett. A fennmaradó önrész rendelkezésre állását, a ténylegesen felmerült költségeket pedig számviteli bizonylattal kell tudni igazolni. A támogatás csekély összegű támogatásnak minősül, annak szabályaira figyelemmel kell lenni, ezen kívül a kettős finanszírozás elkerülésére is, vagyis csak olyan tevékenységre lehet támogatási igényt benyújtani, mely más (VP-s) pályázat üzleti tervében nem szerepel. A rendelkezésre álló keretösszegből várhatóan 280-300 nyertes pályázat finanszírozható.
A pályázatról részletesebben itt olvashat. A pályázati felület 2021.02.18.-tól elérhető (az elektronikus pályázati adatlap a Hermann Ottó Intézet honlapján már szerkeszthető), a pályázat majd 2021.02.25-től egy hétig (amennyiben forráskimerülés miatt nem zárják le korábban) lesz benyújtható.
(NAK/Nagy Anikó)