Szakképzés

Már javában benne vagyunk a készségek európai évében, amelynek keretében készségfejlesztéssel kapcsolatos tevékenységek, kezdeményezések és rendezvények zajlanak szerte az EU-ban.  Ennek kapcsán 2023. szeptember 12-én megjelent az új Eurobarométer gyorsfelmérés a KKV-kban tapasztalható készséghiányokról, munkaerő-toborzási és -megtartási stratégiákról.

Az Európai Bizottság Foglalkoztatási, Szociális Ügyek és Társadalmi Befogadás Főigazgatósága megbízásából 2023. május 4. -24. között 12 909 db telefonos interjút készítettek az Európai Unió 27 tagállamának kis- és középvállalkozásai (KKVK) körében. A felmérés a következőkre terjed ki:

  • A készségek jelentősége az üzleti modell szempontjából;
  • Tapasztalatok a megfelelő készségekkel rendelkező munkavállalók felkutatásával és megtartásával kapcsolatban;
  • Szakképzettséghiány bizonyos munkakörökben;
  • A készséghiány hatása a tevékenységekre;
  • Munkaerő-toborzási és -megtartási stratégiák;
  • Munkavállalók képzése;
  • Az EU-n kívüli munkavállalók felvétele.

A gyorsfelmérés eredményei a következőket mutatják:

  • Az üzleti modell szempontjából fontos, hogy megfelelő készségekkel rendelkező munkavállalóik legyenek. A megfelelő készségek hiánya a megkérdezett vállalatok kétharmadát (63%) hátráltatja általános tevékenységében. Közel felük (45%) szerint ez akadályozza a digitális technológiák bevezetésére vagy használatára irányuló erőfeszítéseiket is, és tízből négy (39%) vállalkozás nehézségekbe ütközik tevékenységének környezetbaráttá tételében.
  • Az megkérdezett kkv-k háromnegyede (74%) szembesül legalább egy állás betöltése esetében készséghiánnyal. 5-ből 4 kkv tapasztalja, hogy nehéz megfelelő képzettséggel rendelkező munkavállalót találnia, és több mint fele (53%) nehezen tudja megtartani a képzett munkaerőt.
  • A megfelelő készséghiány leginkább Szlovákiában (90%), Ausztriában (88%), Szerbiában (89%) és Horvátországban (89%) jelent problémát. Kisebb, de nem elhanyagolható problémát jelent Svédországban (66%), Írországban (64%) és Dániában (52%). Magyarországon ez az arány 81%.
  • A készséghiány annál is jelentősebb, mivel az iskolai végzettség és a szakképzettség meghatározó a munkavállalók toborzásakor. Az EU27 átlagában a kkv-k 66%-a számára nagyon, vagy meglehetősen fontos ez a szempont. Ennél kiemeltebb Horvátországban (85%), Görögországban (83%), Olaszországban (81%), és Magyarországon (80%) is, de jóval alacsonyabb Finnországban (53%), illetve Csehországban (36%).
  • A kkv-k különböző intézkedésekkel próbálják meg kezelni a készséghiányt:

-A szakképzett munkavállalók szakmai tudásának jobb kihasználásával, például belső munkavállalói mobilitás és munkakörök rotációja révén.

-Munkavállalók képzésébe, továbbképzésébe való forrásbővítés. A vállatok bővítik pénzügyi és nem pénzügyi jellegű ösztönzőket a munkahely vonzerejének növelése érdekében, vagy többet fektetnek a jelöltek keresésébe, vagy

-a munkafolyamatok megváltoztatásába fektetnek, mint például kiszervezés vagy automatizálás.

-Bár a készséghiány hátráltatja a tevékenységet, azonban a vállalatoknak csak töredéke (az EU27 átlagában 9%-, Magyarországon 5%) dönt úgy, hogy felhagy a készséghiánnyal érintett tevékenységekkel.

  • A felmérésből kiderül, hogy a "puha készségek" (soft skills) - pl. rugalmasság, csapatmunka, kommunikáció és kritikus gondolkodás, vagy a digitális készségek egyre fontosabbá válnak. Ehhez képest a "zöld készségek", pl. a környezetbarátabb üzleti tevékenységekhez szükséges ismereteket már kevésbé tartják prosperálónak a megkérdezettek, de ebben a tagállamok között nagy eltérés mutatkozik. Portugáliában (64%) és Luxemburgban (61%) például a megkérdezettek majdnem kétharmada szerint ez a készség egyre fontosabb, míg Csehországban válaszadó 13% osztja ezt a véleményt. A magyarországi kkv-k 17%-a szerint „nagyon fontos”, 14%-a szerint pedig „meglehetősen fontos” a vállalkozási tevékenységüket környezetbarátabbá tevő „zöld” készségek ismerete.
  • A felmérésből kiderül, hogy a gépkezelői, a kézműves szakmákra és a szakképzett munkára a legnehezebb a toborzás. Ennek oka egyrészt, hogy az állásra jelentkezők nem rendelkeznek a megfelelő szakképzettséggel, másrészt pedig kevés vagy egyáltalán nincs jelentkező. A vezetők, valamint az adminisztratív, irodai és szolgáltatási munkakörök betöltése során már nem tapasztalhatók hasonló problémák.
  • A készséghiány leküzdésére a megkérdezett vállalatok többsége szerint a külföldi munkaerő felvétele csak mérsékelten jelent megoldást.
  • A válaszadók szerint nehéz időt találni a munkavállalók képzésére, mivel ez kiesést jelent a munkából, bár ebben is nagy az eltérés a tagállamok között. Ez a probléma jelentősebb Horvátországban (68%), Franciaországban (62%) és Görögországban (61%). Kevésbé jelent gondot a munkaerő képzésére fordítandó idő az északi országokban, mint Dánia (28%), Finnország (31%), de Magyarországon is „csak” a megkérdezett vállalatok 39%-ánál jelent ez problémát.
  • A tagállamok között nagy eltérések mutatkoznak abban a kérdésben, hogy kinek kell viselnie a munkahelyi képzés, továbbképzés költségeit. Svédországban (63%), Olaszországban (64%) és Írországban (68%) a megkérdezettek szerint a munkaadó kell, hogy ezt a terhet viselje, míg Szlovákiában és Magyarországon a válaszadók több mint fele gondolja úgy, hogy a vállalatoknak és a munkavállalóknak osztozniuk kellene a költségeken.

A tagállamok jóváhagyták azt a célkitűzést, hogy 2030-ra a felnőttek legalább 60%-a évente képzésben vegyen részt. Az oktatás, a képzés, illetve a készségfejlesztés támogatására mintegy 65 milliárd euró uniós forrás áll rendelkezésre. Az európai készségfejlesztési program és a készségfejlesztési paktum Európa-szerte segítette a vállalatokat és a munkavállalókat a képzés előmozdításában. Azonban a kkv-k körében szinte teljesen ismeretlen a készségfejlesztés uniós támogatása: mindössze 5% ismeri a vonatkozó uniós finanszírozási programokat, és csak 3% ismeri a készségekkel kapcsolatos EU-s szakpolitikai kezdeményezéseket (pl. az Európai Készségfejlesztési Paktum keretében létrehozott 14 ágazati ipari ökoszisztémát, amelyek a hatóságokat, a képzési szolgáltatókat és a vállalatokat egyesítik azért, hogy közösen erősítsék a készségfejlesztést az adott ágazatban). Az Erasmus+ program a készségfejlesztési paktum tagjainak projektjeihez is nyújt finanszírozást.

Részletesebb magyar nyelvű kivonatot a következő linkre kattintva lehet elérni:

https://www.nak.hu/agrarkozgazdasagi-intezet-aki-kutatasai/2023-evi-hattertanulmanyok

Az eredeti angol nyelvű gyorsjelentést pedig az alábbi linken lehet elérni:

https://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=27105&langId=en

NAK / Olasz Judit Emese

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám