A konferenciára 2024. szeptember 30. és október 4. között került sor „Legyen újra vonzó az agrárszakképzés” címmel, a Magyar Kertészeti Szakképző Intézmények Szövetsége (MAKESZISZ) – Europea Hungary szervezésében, aki a szövetség 24 nemzeti hálózatának magyarországi képviselője.
Az EUROPEA International szövetség a konferenciát minden évben kétszer rendezi meg az Európai Unió Tanácsának elnökségét betöltő országban, és mindegyik rendezvényén az agrárszakképzés különböző aspektusait helyezi középpontba. A soproni konferencia az agrárszakképzés megítélésének, és vonzerejének növelését járta körül, innovatív megoldásokat keresve arra, hogy hogyan lehetne minél több diákot bevonni az agrárszakmák tanulásába, sikeresen megvalósítva a generációváltást egy olyan korszakban, ahol a fenntartható gazdálkodás szerepe egyre fontosabbá válik.
Az idei előadások, kerekasztal beszélgetések és workshopok ezen tematika keretében valósultak meg. Az első nap az üdvözlő beszédek után Bagdán Boglárka duális agrárszakképzés fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, főosztályvezető beszélt a jól képzett szakemberek jelenkori fontosságáról, amikor az agrárium és benne az agrárszakképzés jelentős változásokon megy keresztül. El kell felejteni a mezőgazdasággal szembeni sztereotípiákat, és egyre inkább az innovatív mezőgazdaságot szükséges megjeleníteni, ehhez jól működő agrároktatásra, intézményhálózatra, képzett oktatókra és elkötelezett diákokra van szükség, összegezte a duális agrárszakképzés fejlesztéséért felelős miniszteri biztos asszony.
Ezt követően a NAK Szakképzési és Szaktanácsadási igazgatóságának képviseletében Olasz Judit szakképzési szakértő adott elő a magyar agrárszakképzés helyzetéről, aktualitásairól és kihívásairól, majd részt vett az azt követő panelbeszélgetésen is, ahol a norvég és finn kollégákkal együtt arról beszélgettek, hogy mi tehet ma vonzóvá egy agrárszakképző iskolát.
A délutáni workshopok a következő kérdésekre kerestek választ:
- A közösségi média ereje az agrárszakképzésben + Jó gyakorlatok a zöld szakképzésben
- A szakképzési versenyek ereje – vonzó eszköz a diákok bevonására – lehetőségek és kihívások, a jövőbeni versenyek szervezése
- Fenntarthatóság az oktatásban – vonzó iskolai környezet kialakításának lehetőségei és kihívásai
A konferencia másodnapján a résztvevők ellátogattak a Kisalföldi ASzC Roth Gyula Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumba, ahol megtekintették az erdészeti ügyességi Európa-bajnokság országos fordulójára készülő diákok képességbemutatóját, valamint lehetőséget kaptak arra is, hogy erdészeti ismereteiket kipróbálják. Sor került az iskolának a diákok szemén keresztül való bemutatására is, majd a versenyeknek a diákok toborzásában betöltött kulcsfontosságú szerepének tematikáját járták körül, ezt követően pedig megtekintették az ERDŐ HÁZA Ökoturisztikai Látogatóközpont.
Délután újabb workshopokra került sor, részben az előző napi első két műhelymunka tematikájában, a harmadik pedig az Europea Akadémia platform és projekt kereteiben történő együttműködési lehetőségekre kereste a választ.
A konferencia harmadik napján a szervezet tagjai Fertőrákoson egy szabadtéri osztálytermet tekinthettek meg, majd délután sor került a konferencia programjának összegzésére.
A rendezvénnyel egyidőben a diákok számára is szerveztek versenyt az „Innovation Camp” módszertant követve, amin a magyar résztvevőkkel együtt 14 fő versenyzett csapatokban, azon ötletelve, hogy hogyan lehet a szakmájukat vonzóbbá tenni a fiatalabbak számára. Az eredményeket a diákok a konferencia zárónapján prezentációkban ismertették a résztvevők előtt, akik díjazták is az előadásokat.
A konferencián résztvevők visszajelzése nagyon pozitív volt, ezért pedig köszönet illeti a főszervezőket, Hajnal Sándor MAKESZISZ elnököt, aki egyben a Közép-magyarországi Agrárszakképzési Centrum kancellárja is, és Márton Zsuzsanna MAKESZISZ titkárt, valamint Tóth Judit Emma, Vörös Ildikó és Tuza Tamara projektkoordinátorokat (Közép-magyarországi ASzC), akik nagyon színvonalas és változatos programot állítottak össze, és a szakmaiságon kívül szívüket, lelküket beletették abba, hogy Magyarország jó hírnevét tovább öregbítsék. A helyszíni programok megszervezésében nagy szerepet vállalt a Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum főigazgatója, Hoczek László, akiknek köszönhetően a régióval kapcsolatos ismereteiket is tudták bővíteni a résztvevők.
A konferenciáról a Sopron TV is beszámolt, mely híradás IDE KATTINTVA tekinthető meg.
NAK / Szakképzési és Szaktanácsadási Igazgatóság