Környezetgazdálkodás

Előzetes bejelentés gyümölcsültetvény telepítési szándékról.

Jelen tájékoztatás áttekintést ad a gyümölcstelepítés előtt álló gazdáknak, illetve vállalkozásoknak a felkészülés első lépéseiről. Azoknak is szól, akik a közeljövőben az Agrárminisztérium által meghirdetésre kerülő gyümölcsültetvény telepítési pályázaton részt kívánnak venni. Ezen tájékoztatás, most csak a telepítési szándék előzetes bejelentési tudnivalóit foglalja össze, de a későbbiekben a gyümölcsültetvény telepítését megelőző szakmai feladatok elvégzéséről, illetve tudnivalóiról is adunk tájékoztatást.

A legfontosabb és egyben jó hír a leendő gyümölcsültetvény telepítőknek, hogy a telepítés nem engedély köteles. Ezúton is is biztatunk mindenkit, hogy aki teheti bátran telepítsen gyümölcsültetvényt, mert nemzetgazdasági érdek, és amennyiben kellő szakértelemmel végzik, akkor gazdaságosan művelhető és nagyban hozzájárul a hazai gyümölcstermesztés és gyümölcsfogyasztás fellendítéséhez.

Engedélyeztetés helyett a telepítési szándék bejelentését írja elő a jogszabály a 2500 m2-nél nagyobb területek esetén. A telepítési szándék bejelentését a leendő gyümölcsültetvény helye szerint illetékes megyei kormányhivatalok földművelésügyi osztályain lehet megtenni. A bejelentésnek egyébiránt nem feltétele, hogy a földterület szerepeljen a gyümölcs termőhelyi kataszterben. Kizárólag csak a 2007. évi CXXIX. tv. 59.§ 1 illetve 2. számú mellékletének kitöltése szükséges.

Az adatlaphoz egyéb dokumentum csatolása nem szükséges. A bejelentés illetékmentes, és a bejelentésre kötelezett a majdani gyümölcsültetvény használója.

A pályázati kiírás előírhatja, hogy a pályázati támogatás igénybevételével létesített ültetvény a gyümölcs termőhelyi kataszterben megfelelő minősítéssel szerepeljen. Amennyiben nem pályázati forrást használ fel az ültetvény telepítéséhez és fenntartásához, abban az esetben nem szükséges a földterület termőhelyi kataszterbe sorolása. Azonban szakmai szempontból, mindenképpen érdemes tájékozódni, hogy az egyébként is jelentős beruházást igénylő gyümölcsültetvény az adott gyümölcsfaj ökológiai igényeinek megfelelő termőhelyre fog-e kerülni. Mert alapvetően befolyásolja a majdani ültetvény eredményességét, a beruházás megtérülését.

A gyümölcs termőhelyi kataszterbe vételi eljárásban a földterület adott gyümölcsfaj, gyümölcstermesztésre való alkalmasságáról készített Ökológiai szakvéleményt kell csatolni a kérelemhez. A szakvélemény beszerezhető a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (volt Szent István Egyetem) Kertészettudományi Intézet, Gyümölcstermesztési Kutatóközponttól. A szakvéleményt a helyszíni szemlét követően állítják ki a telepítést megalapozó Talajvédelmi tervben meghatározott vizsgálati adatok alapján. A Talajvédelmi tervről egy korábbi cikkünkben olvashat, amit ide kattintva érhet el.

Az ökológiai szakvélemény megrendelését az Egyetem (MATE) honlapjáról letölthető nyomtatványon lehet kezdeményezni. () A termőhelyi kataszterbe sorolási kérelemhez szükséges a kész ökológiai szakvélemény postai úton történő megküldésea NÉBIH Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság Kertészeti Szaporítóanyag Felügyeleti Osztályához, 1537 Budapest, Postafiók 407.

Összefoglalva tehát, a gyümölcstermőhelyi alkalmassági (ökológiai) szakvélemény benyújtásának helye és az eljáró hatóság a MATE, a gyümölcs termőhelyi kataszter kérelem benyújtása és nyilvántartás vezetése a NÉBIH-MGEI végzi, a telepítési szándék, majd termőre fordulás bejelentése, nyilvántartás vezetése, az adott megyei kormányhivatal földművelésügyi osztályához tartozik.

(NAK, Komma László)

 

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám