Környezetgazdálkodás

Az Agrárminisztérium megbízásából az ATK Talajtani és Agrokémiai Intézet (ATK TAKI) 2020. évi egyik kutatási feladata volt az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet (Nitrát rendelet) 3. mellékletében szereplő, egyes szántóföldi növények alá kijuttatható maximális dózisok (továbbiakban Nmax dózisok) felülvizsgálata. A korábbi évek kisparcellás kísérleteinek eredményeire alapozva üzemi léptékű kísérletek kerültek beállításra a NAK által javasolt üzemekben. A kísérletek célja a maximális értékek racionális emelése, annak érdekében, hogy azok összhangban legyenek a növények valós nitrogénigényével magas termések elérése esetén is.

A kísérlet első teljes éve 2020-ban volt, most nyílt lehetőség először az üzemi körülmények között alkalmazott új Nmax dózisok hatásának vizsgálatára. Négy termőhelyen, kilenc növényfaj vizsgálatára nyílt lehetőség, ami még így is jelentősen meghaladta a kisparcellás kísérletekben elérhető kapacitásokat.

A kísérleti táblákon magas termésátlagok kerültek elérésre. A kukorica kísérletek termésátlagai 12, őszi búza 8,3, napraforgó 3,9, repce 4, cukorrépa 75, szemes cirok 2, silókukorica 53, csemegekukorica 9,4, hibrid vetőmag kukorica 3,9 t/ha körül alakult. Ez már önmagában is mutatja, hogy a jó termőhelyeken, magas színvonalú termesztéstechnológia mellett meghaladhatók a jelenlegi jogszabály értékei.

Ennél is sokat mondóbb, hogy a tápelem mérlegek a nagy számú táblán beállított kukorica, őszi búza, napraforgó kísérletekben egyöntetűen negatívak lettek, vagyis a növények a kiadott nitrogén mennyiséget meghaladó mértékű tápanyagot vettek fel mindegyik kezelésben. A többi növény esetén is hasonló a helyzet a táblák többségében, de az alacsony táblaszám miatt ezeknél a növényeknél nem lehet általános következtetést levonni, további évek vizsgálataira van szükség.

Általánosságban itt is elmondható a kutatók szerint, hogy az EU módszertan alapján a jelenlegi szabályozás talajzsaroló gazdálkodást jelent az esetek többségében a jó termőhelybe eső talajokon.

A kísérletek első éve alapján az látható, hogy mind a magyar tápanyag-utánpótlási rendszer, mind az EU-s szakmai módszertan alapján olyan érvek fogalmazódnak meg, melyek szerint közelíteni kell a növények által felvett nitrogén mennyiségéhez a kiadott tápanyag mennyiségét, ami az Nmax értékek növelésével érhető el. A módosítások mértékére vonatkozó szakmailag jól alátámasztott javaslatok további kísérleti évek tapasztalatai alapján dolgozhatók ki.

A lemosódás vizsgálatára a kísérletek beállításakor 2 méteres mélyfúrásokat végeztek. A kísérletek mélyebb talajrétegek N profiljára vonatkozó hatása a következő években fog jelentkezni, így a kísérlet értékelésének egyik fontos szempontja még nem értékelhető.

NAK/Sztahura

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám